CHP İstanbul İl Başkanlık yarışını ‘Canan Kaftancıoğlu’ göğüsledi

CHP İstanbul İl Başkanlık yarışını ‘Canan Kaftancıoğlu’ göğüsledi

CHP İstanbul’un yeni başkanı belli oldu: ‘Canan Kaftancıoğlu’

CHP İstanbul’un yeni başkanı Canan Kaftancıoğlu oldu. Kaftancıoğlu, Cemal Canpolat’ın aldığı 318 oya karşılık 325 oyla seçimin galibi oldu.

“Mustafa Kemal’in yoldaşları kazandı, askerler kaybetti.”

Canan Kaftancıoğlu’nun kazanması “Mustafa Kemal’in yoldaşları kazandı, askerler kaybetti.” yorumlarına sebep oldu.

CANAN KAFTANCIOĞLU KİMDİR? NERELİDİR KAÇ YAŞINDA?

CHP’li Canan Kaftancıoğlu 1972 Ordu doğumludur.

İlk, orta ve lise eğitimini Ordu’da tamamladı. 1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Sivas Suşehri Devlet Hastahanesi acil biriminde hekim olarak çalıştı. 1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda Adli Tıp ihtisasına başladı.

TiHV(Türkiye İnsan Hakları Vakfı) ‘de vaka taraması yaparak “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” isimli teziyle ihtisasını tamamladı. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dernek ve demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Toplumsal Bellek Platformu’nun kurulmasında önayak oldu.

Yakın tarihimizde yaşanan faili meçhul bırakılmış cinayetlere dikkat çeken Yalın Ses yayınlarından “Benim Babam Bir Kahramandı” isimli derleme kitabı bulunmaktadır. İletişim yayınlarından Müge Tuzcuoğlu derlemesi “Roboski İstenmeyen Çocuklar” ve Um:Ag yayınlarından Eren Aysan derlemesi “Bir Eflatun Ölüm” isimli kitaplara yazı katkısı sunmuştur. Bilimsel ve sosyal alanlarda yayınlanmış yüzü aşkın makalesi vardır.

Birleşik Haziran Hareketi geçici yürütmesinde görev almıştır. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri düzenleme komitesindedir.

2011-2012 yılları arasında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında İl başkan vekilliği, basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştür.

Motorsiklet kullanmak ve seyahat etmekten hoşlanır. Halen kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşunda genel koordinatör olarak çalışmaktadır.

Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile evli olup Çağım Işık isminde bir kızı, Rocky isminde sahiplenilmiş dört ayaklı bir oğlu bulunmaktadır.

Canan Kaftancıoğlu’nun tepki çeken “Mustafa Kemal’in askeri değiliz” ifadeleri, başkan adaylığını açıklamasıyla yeniden gündeme geldi.

Haydar KOÇAK

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?