CHP Manisa Milletvekili’nin Hukukçu Eşinden Nefret Dili: Dersimliler, Suç Duyurusunda Bulunacak

CHP Manisa Milletvekili’nin Hukukçu Eşinden Nefret Dili: Dersimliler, Suç Duyurusunda Bulunacak

Dersimliler CHP Manisa Milletvekili’nin hukukçu eşi hakkında basın açıklaması yaparak suç duyurusunda bulunacaklarını ifade ettiler.

Bilinçaltı Kirliliği

Osmanlıdan başlayarak Alevilere/ Kızılbaşlara, Dersim’e, Dersimlilere karşı yüzlerce defa karalama, saldırı, kin ve iftiralar, bilinçaltı kirletilmiş kişilerle, siyasal iktidarlar tarafından yürütülen bu söylemler art arda onlarca defa dışa vurulmuş hastalıklı bir ruh halidir. 
Dün, pek çok kişi devletin olanaklarıyla nefret suçu işlemişti. Osmanlıdaki iftira saldırı ve karalamalarla başlayan ve Cumhutiyet hükümetleriyle de hem okullarda hem Diyanet Yayınlarında hem Şehir tiyatrolarında oyunlaştırılarak her defasında “Kızılbaş”, “mum söndü” iftiralarıyla bu nefret söylemleri hep sürdürüldü. Pek çok yazar Yakup Kadri Karaosmanoglu, Ömer Seyfettin, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Reşat Nuri Güntekin, Haldun Taner ve daha dün Yalçın Küçük, hep Alevilere yönelik iftira ve nefret söylemlerinden geri durmadılar. 
Bugün de Manisa CHP Milletvekili’nin ‘hukukçu’ olan karısı, İlkgün Şen Nurlu, Dersimlilerin Alevi Kızılbaş kimliğine, diline yönelik aynı yolu sürdürerek nefret suçu işlemiştir. Bu saldırı ve iftiralar ne ilk ne de sondur.
Dersim Dernekleri Dersimlilere yönelik bu nefret suçunu işleyen İlkgün Şen Nurlu’yu basın açıklamasıyla kınadı, protesto etti ve savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
Nefret dilini kullanmak başkalarını küçümsemek, incitmek, hakaret etmek insanlık suçudur. Bu suçu işleyen kişinin bilinçaltındaki kirliliktir dışa vuran.​

Turabi SALTIK/ Dersimlilerden Basın Açıklaması

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?