Son Dakika Haberler

CHP Parti Meclisi’nden, tüm hayır diyenlerle ortak mücadele kararı çıktı

CHP Parti Meclisi’nden, tüm hayır diyenlerle ortak mücadele kararı çıktı
Yorum Yap

CHP Parti Meclisi’nden, tüm hayır diyenlerle ortak mücadele kararı çıktı.

CHP Parti Meclisi, hileli referandum sonuçlarıyla Türkiye’nin cumhuriyetten uzaklaştırıldığını belirterek, ortaya çıkan bu duruma karşı parlamento içinde ve dışında tüm “Hayır” diyen kesimlerle birleşik mücadele verme kararı aldı.

 

CHP’nin merakla beklenen Parti Meclisi(PM) toplantısı sona erdi. CHP PM bildirisinde, YSK’nın mühürsüz oy kararıyla hileli duruma düşen başkanlık referandumunun Türkiye’yi hukuk devleti ve demokratik parlamenter cumhuriyetten uzaklaştırdığı belirtildi. Hileli sonuçlarla getirilen başkanlığa “Hayır” diyen tüm kesimlerle parlamento içinde ve parlamento dışında birleşik mücadele verme kararı alındı.

 

CHP PM’nin bildirisi şu şekilde:

CHP, Türkiye’yi hukuk devleti ve Demokratik Parlamenter Cumhuriyet’ten uzaklaştırıp, “Tek Adam Rejimine” götürmeyi hedefleyen Anayasa değişikliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçmemesi için gerek komisyon ve gerekse Genel Kurul’da etkin bir mücadele vermiştir.  Buna karşın kabul edilen teklifin, halk oylamasında reddedilmesi için de tüm gücüyle çaba göstermiştir.

Halkoylaması,  Olağanüstü Hal (OHAL) koşulları altında, devlet imkânları ve kamu gücünün pervasızca kullanıldığı, medyanın tahakküm altına alındığı, adaletsiz bir ortamda yapılmıştır. Bütün bu baskılara rağmen halkımız sandığa gitmiş ve güçlü bir “Hayır” iradesi göstermiştir. Halkın iradesini sandıkta etkileyemeyenler, bu kez Yüksek Seçim Kurulu (YSK) eliyle yarattıkları “Mühürsüz Seçimle” hedefe ulaşma yolunu seçmişlerdir. Sayım sırasında hukuka ve kanuna açıkça aykırı bir şekilde mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayan YSK, sadece “Hayır” diyenlerin değil, oy kullanan yaklaşık 49 milyon seçmenin iradesini lekelemiş, halkoylamasının meşruiyetini yok etmiştir.

Anayasa değişikliği ile “Tek Adam Rejimi” kurmayı hedefleyen bu iktidar, ülkemizi demokratik dünyadan koparmakta ve Avrupa Birliği (AB) hedefinden de hızla uzaklaştırmaktadır. Bu çerçevede gelinen son nokta ne yazık ki Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin  (AKPM) bugün aldığı siyasi denetim kararıdır.  Türkiye’nin, AB hedefinden koparılmasına dönük iktidarın politika ve uygulamalarını reddetmekle birlikte, AKPM’nin bu kararını da doğru bulmuyoruz. Türkiye sadece Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ibaret değildir.

 

 

 

abc

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)