CHP PM Üyesi Sera Kadıgil’den ilk açıklama: İnadına Hayır!

CHP PM Üyesi Sera Kadıgil “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçesiyle  tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildikten sonra çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

CHP PM Üyesi Sera Kadıgil, başka bir davadan dolayı ifade vermek için geldiği Çağlayan Adliyesi’nde gözaltına alınarak  “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçesiyle  tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Kadıgil çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

CHP PM Üyesi avukat Sera Kadıgil serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada ‘Herkese çok teşekkür ediyorum. Büyük bir yanlıştan dönüldü.Gençlik Kolları’mızın mensupları kapıda beni almadan çıkmayacaklarını söylemişlerdi, çıkmadılar. Var olsunlar, çok teşekkür ediyorum. Neyin neden yapıldığı çok ortadaydı. Ama korktuk mu kormadık.Ne diyoruz; Hayır diyoruz, Hayır demeye devam ediyoruz. Demokratik haklarımızı kullanıyoruz herkesten de bir parça saygı rica ediyoruz. İnadınına adalet, inadına özgürlük, inadına hayır!’ dedi.

Sera Kadıgil, 2010 ve 2011 yıllarına ait tweetler gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı. Kadıgil, bu konuda “Referandumda hayır diyeceğimi açıkladım. Birçok televizyon programına katılarak neden hayır denmesi gerektiğini açıkladım. Ayrıca bir video çektim. Bu video yaklaşık 4 milyon kişi tarafından izlendi. Bu nedenlerle geçmişte yapmış olduğum paylaşımlar gündeme getirildi” dedi.

“O ezanlar ki şehadetleri dinin temeli ama benim yurdumun üstünde ebedi inlemesin n’olur ya! Resmen ağzıma ağzıma okunuyor her sabah” tweeti gündeme getirilen Kadıgil, “Bu mesajım da yıllar sonra gündeme getirildi. O tarihte 25 yaşında üniversite tezi hazırlayan genç bir kızdım. Hiçbir siyasi görevim yoktu. Benim önceden oturduğum eve yakın bir noktada cami vardı. Bu camide yüksek sesle ezan okunuyordu. Ezan okuyan müezzin makama da uymadan kötü bir şekilde ezan okuyordu. Ezanı hakkıyla okuyamadığı için bu müezzini eleştiri mahiyette bir mesajdır” diye açıkladı.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: