Son Dakika Haberler

CHP: “Sine-i Millete” dönebiliriz.

CHP: “Sine-i Millete” dönebiliriz.
Yorum Yap

Çok sert çıkış: Referandum yok hükmündedir…

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, meclisten çekilebiliriz mesajı verdi. Yapılan ve şaibe karışan reformun yok hükmünde olduğunu ifade eden Böke, meclisten çekilmenin de ihtimaller dahilinde olduğunu ifade etti.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, “16 Nisan’da yapılan referandum yok hükmündedir irademiz gasp edilmiştir.” dedi. CHP’nin üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirten CHP’li Böke, “Bunların içine Meclis’ten çekilmek de çalışmaya devam etmek de girer” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK Toplantısının gündemini ve kesin olmayan referandum sonuçlarına ilişkin konuştu. Böke, “Referandumdan ‘Evet’ sonucu çıkmamış ve bir anaysa değişikliği gerçekleşmemiştir. 16 Nisan’da yapılan referandum yok hükmündedir. Bu açıkça mühürsüz bir seçim olmuştur. Referandumda her aşamasında her türlü hile ve sahtekarlığa başvurulmuştur. Halkın oyları ile elde edilemeyen sonuç, YSK’nın açtığı yollarla ve bu yolda örgütlenen bir diz  hile ile elde  edilmeye çalışılmıştır. Bu referandum şaibeli, tartışmalı bile değildir. Bu referandum açıkça  hukuka aykırıdır. Gayri meşrudur ve geçersizdir. Her türlü baskıya rağmen sandığa gitmiş olan milyonlar, hiçbir hile yapmadan, vicdanları ile oy kullanmış olan milyonlar, hile ile oldu bitdiye getirilerek onların kullandığı bu değerli oylar çalınmıştır. Çalınmış olan milletin iradesidir. İrademiz gasp edilmiştir” diye konuştu.

“BUNLARIN İÇİNDE MECLİS’TEN ÇEKİLME DE GİRER”

Kesin olmayan referandum sonuçlarından sonra tüm haklarını kullanacaklarını belirten Böke, Meclis’ten çekilmenin de bunlar arasında olabileceğini söyledi. Böke, “Türkiye yıllardır seçim yapıyor. İlk defa bir seçimin meşruiyeti hem ulusal hem uluslararası düzeyde tartışmalı hale geldi. Bunu Türkiye’ye yaşatmaya kimsenin hakkı yok. AGİT gözlemcileri Türkiye’nin davetiyle geldi. Siz bunlara ‘Haddini bil’ diye söylediğinizde suçu kabul ettiğiniz anlama geliyor. Kimseye had bildirmeye değil Türkiye’de demokrasiyi yüceltmeye ihtiyacımız var. Demokratik tüm haklarımızı kullanacağız bunun içine Meclis’ten çekilmek de Meclis’te çalışmaya devam etmek de girer” dedi.

 

 

 

cumhuriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)