CHP, yönünü ‘sola’ çevirdi

CHP, yönünü ‘sola’ çevirdi

CHP’de daha önce milletvekilleri, PM üyeleri ve il başkanlarına dağıtılan tüzük taslağında, partinin yıllardır kullandığı ’demokratik sol” kavramı yerine, ‘sosyal demokrat” parti tanımlaması yapması dikkat çekmişti.

TEKRAR SOL TANIMI YAPILDI
Düzgünhaber’den Özgür Karadaş’ın haberine göre; CHP’nin 81 ilden gelen temsilcileriyle oluşturulan Tüzük Komisyonu’nda kurultaya sunulacak tüzük taslağının ‘Kuruluş ve İlkeler’ başlıklı birinci maddesinde dikkat çeken bir değişiklik vardı.

“Cumhuriyet Halk Partisi, başta Kurtuluş Savaşımız olmak üzere Aydınlanma ideallerini, emek mücadelelerini, sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş demokratik sol bir siyasal partidir” tanımlaması yapıldı. Halbuki parti tarafından daha önce milletvekilleri, PM üyeleri ve il başkanlarına dağıtılan Tüzük Taslağı’nda “…sosyal demokrat bir partidir” tanımlaması yapılmıştı.

ATATÜRK ‘DEĞİŞMEZ ÖNDER’

Kurultaya sunulacak Tüzük Taslağı’nda ayrıca Atatürk’ün CHP’nin, ‘değişmez önderi’ olduğunun da altı kalın çizgilerle belirtildi.

Söz konusu madde şöyle:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu, ilk Genel Başkanı ve değişmez önderi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’tür. Cumhuriyet Halk Partisi, programındaki anlamlarıyla Atatürkçülüğün “Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik, Devrimcilik” ilkelerine bağlıdır”

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?