CHP’de olağanüstü kongre için imzalarını geri çekenlere yargı kararı şoku - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

CHP’de olağanüstü kongre için imzalarını geri çekenlere yargı kararı şoku

CHP’de olağanüstü kongre için imzalarını geri çekenlere yargı kararı şoku
Okunma : Yorum Yap

CHP’de olağanüstü kongre için imzalarını geri çekenlere yargı kararı şoku

CHP’de olağanüstü kongre çalışmalarıyla ilgili imza sürecinde önemli çalışmaları olan iş insanı Hakkı Aydos önemli bir yargı kararını gündeme getirdi.

Hakkı Aydos’un CHP olağanüstü kongre için imza sürecinde genel merkez yöneticileri tarafından baskı yapılarak imzalarını geri çeken az sayıda delege de olsa bu imzaların geçerli sayılacağını yargı kararıyla belgeleyen önemli bir kararı gündeme getirdi.

İş insanı Hakkı Aydos’un gündeme taşıdığı, tartışmalara yeni bir boyut kazandıracak yargı kararına göre, olağanüstü kurultay sürecinde imza veren ancak imzasını bir şekilde çekme kararı alan delegenin imzası geçerli olabilecek.

YARGITAY’DAN TARTIŞMAYI BİTİRECEK KARAR

“İmza çekme’ tartışmasıyla ilgili Yargıtay’ın 2007 yılında bir karar verdiği ortaya çıktı. Yargıtay’ın kararına göre olağanüstü kurultay sürecinde notere gidip imza veren delegenin 15 günlük süre içerisinde imzasını çekse bile çekme işleminin geçerliliği olmadığına hükmetti. Böylece olağanüstü kurultay sürecinde imza veren delegenin imzasını çekse bile imzasının geçerli olduğu Yargıtay kararıyla onanmış oldu.

YEREL MAHKEMEDEN İMZA KARARI: KONGRE TOPLANSIN

Gaziantep 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2006/285 Esas Numaralı CHP ile ilgili kararında şöyle denildi:

“Kongre üyelerinin olağanüstü kongre talep hakları yenilik doğurucu bir haktır ve kullanıldığı an hüküm ifade etmesi gerekir. Sonradan bu haktan vazgeçmek önceden oluşan hukuki durumu ve prosüdürü ortadan kaldırmaz, dolayısıyla olağan üstü kongre toplanması için imza verenlerlerin sayısı salt çoğunluğu geçmekte yani 235’i bulmakla artık muhatap yönetimin bu isteme cevap vermesi gerekmektedir. Bilahare istemde bulunanların imzalarını geri çekmelir önceden ortaya çıkan bu gerekliliği bertaraf etmez, bu nedenle salt çoğunluğun 204 olduğu kabul edildiğinde kongre istemi ile talepte bulunanların sayısı 235 olmakla toplantının yapılması ve davanın kabulü gerektiğinden aşağıdaki gibi karar vermek gereği vicdani kanaat olarak oluşmuştur” denilerek davanın kabulüne karar verdi. Daha sonra ise parti üyelerinden 3 ismi CHP Olağanüstü kongresini toplamak üzere görevlendirdi.

YARGITAY DA ONADI

Yerel mahkeminin bu kararı daha sonra Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de Esas numarası 2007/13241, 2007/14000 karar numarası ile yerel mahkemenin verdiği kararı onayarak olağanüstü kurultay sürecinde notere gidip imza veren delegenin 15 günlük süre içerisinde imzasını çekse bile çekme işleminin geçerliliği olmadığına hükmetti.

YEREL MAHKEMENİN KARARI ŞÖYLE:

YARGITAY’IN KARARI İSE ŞÖYLE:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: