CHP’li Gülay Yedekci’den Diyanet fetvasına tepki: “Çocuklarımızın elinden çocukluğunu alan sapıkça bir düzenleme”

CHP İstanbul Milletvekili  Gülay Yedekci, Diyanet fetvasına sert tepki gösterdi. Yedekci, ‘kız çocukları 9 yaşında evlenebilir’ açıklamasıyla ilgili “Çocuklarımızın elinden çocukluğunu alan sapıkça bir düzenleme” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde, bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtmesi ve kızların 9 yaşında gebe kalabilecekleri, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabilecekleri anlamına gelen fetvayı yayımlaması üzerine  tepkiler sürüyor. 

Diyanet’in, kız çocuklarının 9 yaşında evlenip çocuk sahibi olabileceği ve ergenlik çağına girmiş kız çocuklarının nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağı yönündeki açıklamasına bir tepki de CHP Milletvekili Gülay Yedekci’den geldi.

Toplumun düzenini, huzur ve refahını sağlamak için fetva vermesi gereken bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumsal düzeni bozduğunu belirten CHP’li Gülay Yedekci şunları söyle:

“Açıkça cinsel istismara izin vererek teşvik etmektedir.”

“Laik hukuk devleti kurallarına göre Anasayasamız gençlerimizin 18 yaşında reşit olduğunu hükmeder. Diyanet’in fetvası Anayasamıza da aykırılık teşkil etmektedir. Yasalara aykırı olmasının yanı sıra bu uygulama çocuklarımızın elinden çocukluğunu alan sapıkça bir düzenlemedir. 9 ve 12 yaş çocuklar için anne babasıyla yaşayacakları bir yaştır. Çocuklarımızın anne babasının güvenli kollarından koparılarak sürekli devam edecek olan bir tecavüze mahkum bırakılması kabul edilemez. Çocuklar üzerinde böyle sapıkça düşünceleri olanları ve devletin kurumlarında yetkili olup bu açıklamayı yapanları Allah’a havale ediyorum. Devlete ait bir kurum eliyle yapılan bu düzenleme ile oyun yaşındaki evlatlarımızı düşündükçe çıldıracak gibi oluyorum. Bu fetvayı verenlerin çocukları yok mu? Zinayı engelleme imajı altında yapılan bu düzenleme cinsel istismarın resmileştirilmiş ve onaylanmış halidir. 9 ve 12 yaşındaki çocuklar zinayı dahi anlayamazken Diyanet İşleri Yetkilileri sapıkça fikirlerini yaptıkları açıklama ile gözler önüne sermiştir.

Çocuklarımızı sapıklardan ve bu fetvayı veren anlayıştan korumalıyız. Biz bu anlayışın karşısındayız ve direneceğiz. Çocuklarımızı bu sapkın zihniyete teslim etmeyeceğiz.

Reşit olmamış çocuklarımızın evlendirilmesi ahlaka ve insanlığa aykırıdır. Toplumun en hassas noktalarından biri olan çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için çalışma yapması gereken Diyanet İşleri bu fetvadan bir an önce vazgeçmeli ve özür dilemelidir. Aksi takdirde çocuklarımızın cinsel istismara uğramasının vebali fetva verenlerin boynunadır. Sapıkça verilen bu fetvalar toplum ahlakına zarar vermekte ve açıkça cinsel istismara izin vererek teşvik etmektedir.”

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?