CHP’li Muharrem İnce: “Bugün HDP’liler içeride, yarın CHP’liler içeride olacak”

CHP yönetiminin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ‘Evet’ oyu vermesini ‘taktiksel bir hata’ olarak değerlendiren CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce, “Böyle bir ortamda, böyle bir iktidar varken, diz çökmüş bir yargı varken, dokunulmazlıkları nasıl kaldırırsın? Bugün HDP’liler içeride. Yarın CHP’liler içeride olacak” dedi.

Sözcü’den Nil Soysal ile konuşan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, partili cumhurbaşkanlığını da içeren anayasa değişikliği teklifinin AKP ve MHP’lilerin işbirliğiyle komisyondan geçmesini değerlendirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin işbirliğini ‘U dönüşü’ olarak niteleyen İnce şunları söyledi: “Bir insanın böylesine bir U dönüşü yapabilmesi için, Bir; tehdit edilmiş olması lazım. İki; zengin edilmiş olması lazım. Üç; ilkesiz olması lazım. Dört; bilemediğimiz bir sebebinin olması lazım. Başka hiçbir şey olamaz. Vatanın, milletin birliği, bütünlüğü için yapıyormuş bunu. Neymiş o birlik bütünlük, bir anlatsın bakalım.”

‘Açık oy kullananlar ‘FETÖ’cüdür’

Anayasa teklifinin Meclis’te görüşülmesine ilişkin oylamada bazı AKP’li milletvekillerinin gizli oy kullanmamalarını eleştiren CHP’li vekil, “FETÖ’cü arıyorsan; açıktan oy kullanan ve kavga edip kendini ispatlama derdine düşen AKP’lilerin hepsi FETÖ’cüdür! Bu kadar basit. Böyle bir ispatlama derdine niye girsin ki bir insan” ifadelerini kullandı.

Bu cumhurbaşkanlığı sistemi değil ‘tekbaş sistemi’dir

Referandum sonucunda sandıktan ‘Hayır’ çıkacağını umduğunu söyleyen İnce, anayasa değişikliği sonucunda ‘tekbaş sistemi’nin geleceğini söyledi: “Burada oylanacak olan şey; Cumhurbaşkanlığı sistemi filan değil. Zaten ilk başta ‘Başkanlık’ diyeceklerdi, sonra utandılar, ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ dediler. Bu; partinin başı, yargının başı, yasamanın başı, yürütmenin başı, ordunun başı, milletin başı, her şeyin başı. Ben buna bir isim buldum. TEKBAŞ sistemi! Her şeyin başı olduğuna göre TEKBAŞ sistemi olsun bunun adı!”

‘Erdoğan’ın Gambiya devlet başkanından farkı yok’

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yargıya hesap vermekten korktuğu ve hiçbir siyasi aktör istemediği için ‘başkanlık sistemi’nde ısrar ettiğini söylerken “Obama’dan randevu istedi, Ahmet Davutoğlu’nun kafasını kopardı. Şimdi Binali Yıldırım’dan rahatsız. ‘Ola ki başkaldırabilirler’ diyor. Vekillerin itibarını sıfırlıyor. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun adını bile değiştiriyor. Yüksek sözcüğünü çıkarıyor oradan. Ondan yüksek hiçbir şey olamaz. Gambiya Devlet Başkanı’ndan hiçbir farkı yok. Oraya doğru gidiyor. Şu anda Türkiye’de 80 milyonun içinde en çok korkarak yaşayan o.”

%d blogcu bunu beğendi: