CHP’li Veli Ağbaba’dan TEOG’un kaldırılmasıyla ilgili çarpıcı açıklama: İmam hatiplerin önünü açmak istiyorlar

CHP’li Veli Ağbaba’dan TEOG’un kaldırılmasıyla ilgili çarpıcı açıklama: İmam hatiplerin önünü açmak istiyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP’nin Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavını kaldırmasının arkasındaki amacın ortaokul öğrencilerini imam hatip liselerine yönlendirmek olduğunu öne sürdü.

CHP genel başkan yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, partisinin Malatya’daki binasında düzenlediği basın toplantısında TEOG düzenlemesini gündeme getirdi.

Ağbaba, eğitim sisteminin yap-boz tahtasına döndüğünü belirterek, TEOG’un ucube müfredatı ve eğitim sistemini unutturmak için tartışma konusu yapıldığını ifade etti.

CHP’li vekil şöyle devam etti: “TEOG tartışması, imam hatiplerin başarısızlığını kapatmak içindir. İlçelerde, beldelerde nüfus şartı kaldırıldı, Türkiye’de bütün okullar imam hatipleştirilmeye çalışılıyor. TEOG’u kaldırıp, yerine sınavsız bir sistem getirmek istemelerinin amacı, yine imam hatiplerin önünü açmak gibi gözüküyor. Mevcut sistemde fen ve anadolu liselerine giremeyen öğrenciler, imam hatip liselerine girerken, sınavsız sistemle ortaokuldaki öğrencilerin en az yarısını imam hatipe yönlendirmek istiyorlar. Son 13 yılda beş sistem getirdiler, her sistemi övdüler. 2000’lerde Liselere Girişi Sınavı, 2004’ten itibaren Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı, 2008’de Seviye Belirleme Sınavı, 2012’de TEOG’u getirdiler. LGS, OKS, SBS, TEOG kısaltmalar değişiyor ama öğrencilerin kaderi değişmiyor.” (Diken)

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?