Son Dakika Haberler

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Salı günü açıklanıyor

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Salı günü açıklanıyor
Yorum Yap

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Salı günü açıklanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu’nun kitaplarını imzalamak için İzmir Kitap Fuarı’na katılan CHP Basınla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Anayasa Mahkemesi’ni göreve çağırdıklarını açıkladı. Fuarda, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özkan, önümüzdeki Salı günü CHP’nin cumhurbaşkanı adayının açıklanacağını söyledi.

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekillerinden Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Atila Sertel, Barış Yarkadaş, Eren Erdem, Utku Çakır Özer ile Musa Çam, İzmir Kitap Fuarı’na katılarak, Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun ‘Çöp Adamın Gayrıresmi Tarihi’ ve ‘Siz Yürürken Ben Yatarken’ isimli kitaplarını imzaladı. Fuarda okuyucularla buluşan vekiller, ‘Hak, hukuk, adalet’ sloganları attı. Burada gazetecilere açıklama yapan katılan CHP Basınla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Neredeyse 1 yıl oldu. Bütün suçlamalar düşmesine, bütün iddialar çürümesine ve yok olmasına karşın Enis Berberoğlu’nun tutukluluğu devam ediyor. Bu nedenle biz biran önce Enis Berberoğlu’na özgürlük istiyoruz. Bir gazetecinin, halkın haber alma hakkına saygı duyarak, siyasetçi olduktan sonra ifşa olmuş bir olayla ilgili, belge ve bilgileri teslim etmesine önce casusluk dediler. Sonra casusluk suçlaması düştü, bir örgüte istemeden de olsa yardım ve yataklık dediler. Artık böyle bir suçlama olmaz” dedi.

Enis Berberoğlu’nu tanıdıklarını ifade eden Tuncay Özkan, Berberoğlu ile birlikte uzun yıllar çalıştıklarını belirtti. Özkan,” Enis Berberoğlu’na Fetullahçı demek, Türkiye’de herkese Fetullahçı demektir. Böyle bir suçlama kabul edilemez, bu olmaz. Biz Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) göreve çağırıyoruz. Bir önce Berberoğlu ile ilgili hakkı, hukuku ve adaleti yerine getirmeleri lazım. Özgür bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

‘MÜTHİŞ BİR DEVRİM’

Cezaevinde 6 yıl kaldığını ve 6 yıl boyunca arkadaşlarının kendisi adına kitaplarını imzaladıklarını kaydeden Özkan, “Ben o kitapları şimdi gördüğümde gözlerim doluyor. İnsanların özgürlüklerini, masumiyetlerini böyle heder etmemek lazım” dedi. Özkan, burada gazetecilerin sorularını da yanıtladı. CHP’nin cumhurbaşkanı adayının önümüzdeki salı günü Parti Meclisi toplantısında açıklanacağını ifade eden Tuncay Özkan, “CHP’nin cumhurbaşkanı adayı salı günü sizlerle tanışacak. Salı gününü bekleyin” dedi. CHP’den 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti’ye geçmesini de değerlendiren Tuncay Özkan, şunları söyledi: “Bugünkü olay Türkiye’de hiç kimsenin kendisini yalnız hissetmemesi, kimsesiz hissetmemesi anlamında, hakkın, hukukun ve adaletin yerine gelmesi anlamında müthiş bir devrimdir. Buradan Türkiye’ye sesleniyorum. Türkiye; artık CHP sahadadır. CHP’nin olduğu yerde, kimse kendini kimsesiz hissetmesin. Herkesin CHP ile kucaklaşma zamanı.”

Umut KARAKOYUN/ İZMİR, (DHA)

Video-Fotoğraflar: Haydar KOÇAK

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)