Çiftlik Bank dolandırıcısının eşi teslim oldu: Boşanmadık, Uruguay’a kaçıp inşaat işine girdi

Çiftlik Bank dolandırıcısının eşi teslim oldu: Boşanmadık, Uruguay’a kaçıp inşaat işine girdi

Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın eşi Sıla Soysal teslim oldu. Çiftin, iddia edilenin aksine henüz resmi olarak boşanmadığını belirten Soysal ailesinin avukatına göre Aydın, Uruguay’a kaçarak inşaat işine girdi.

Sanal bir oyun üzerinden organize edilen ve yüksek gelir vaat eden Çiftlik Bank organizasyonunun piyasayı yarım milyar lira dolandırdığı ve paralarla kayıplara ortaya çıkmıştı. SPK sistemin ‘bank’ ibaresini kullanması nedeniyle reklam faaliyetlerini geçici olarak durdurmuş, dolandırıcılık iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çiftlik Bank organizasyonu için ‘nitelikli dolandırıcılık’ kararı verdikten sonra suç duyurusunda bulunmuştu.

Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın, şu an kayıplarda. Çok sayıda kişi paralarını şirketten alamadıklarını belirterek şikayetçi oldu.

‘Aylık 5 bin lira nafaka talebimiz vardı’

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe ve Kazım Ataer’in haberine göre Soysal ailesinin avukatı SPK raporuna göre Sıla Aydın’ın hesabına 1.7 milyon lira aktarılmasına ilişkin, “Evet doğru, böyle bir para aktarıldı. Sebebi ise kendilerine birlikte yaşayacakları bir villa alımı içinmiş. Ancak o para üzerinde tedbir var. MASAK incelemesi nedeniyle paranın tek kuruşunu kimse çekemez” dedi.

Aydın’la bir yıl önce evlenen Sıla Soysal’ın ‘anlaşmalı boşanma’ niyeti olduğunu, ancak Aydın’a ulaşamadıklarını aktaran avukat, “Türkiye’ye de gelmeye korkuyor. Aylık 5 bin lira nafaka talebimiz vardı. Buna bile yanaşmadı. Bu nedenle bugün mahkemeye çekişmeli boşanma dilekçemizi sunacağız. Sıla Aydın için ayrıca bugün koruma kararı başvurumuz olacak” dedi.

‘Bu kadar paranın dönüyor olması beni korkuttu’

Aydın’ın en son 19 Şubat’ta İstanbul’da oturduğu adresini değiştirdiğini söyleyen avukat “O tarihten bu yana kendisine ulaşılamıyor. Uruguay’a gitmiş. Yurt dışına çıkardığı iddia edilen paralarla da Uruguay ve Arjantin’de inşaat işi yapıyor. Uruguay vatandaşlığı da almış” diye konuştu.

Savcılık kaynakları, Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın eşi Sıla Aydın’ın Geyve başsavcılığına teslim olduğu bilgisini doğruladı. Kaynaklar, soruşturmada gizlilik kararı olduğunu, ayrıntılı bilginin verilemeyeceğini söyledi.

Yurt dışına kaçtığı iddia edilen Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın eşi Sıla Soysal’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında şu ifadeler yer aldı: “Ben zaten onunla işbirliği içinde olsaydım, onunla birlikte yurt dışına kaçmış olurdum. Bahsedilen paralar bende olsaydı Türkiye’de durmamın bir anlamı olmazdı. Çünkü devlet üzerime gelmiş olacaktı. Ayrılma sebebim Çiftlik Bank ile ilgili aklımda soru işaretleri olduğu içindi. Çünkü bu kadar paranın dönüyor olması beni korkuttu. Ayrıca Mehmet ile kişisel problemlerimden dolayı ara verdim. Benim babam onu dolandırmış olsa dehşet parası olurdu. Ve banka yoluyla geçerdi. Buna bankalar, bakanlıklar açığa kavuşturabilir. En kısa zamanda ben de savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.”

Diken

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?