Çirkin Tanrı Şansı / Turabi SALTIK

Çirkin Tanrı Şansı…

Eski Yunan inançlarında ‘Hepahistos’, Ateş ve Demircilerin tanrısıdır. O, yeraltı ateşiyle, evlerdeki ateşin ve zanaatçıların odak noktası haline gelmiş bir tanrıdır. Demircilik sanatı ve maden işlemeciliği işçiliğinin piri sayılmıştır. Baştanrı Zeus ile evlilik tanrıçası Hera’nın oğludur. Bazen de tek başına Evlilik tanrıçası Hera’nın oğlu sayılmıştır.

Hepahistos’un iki ayağı sakattır. Cüce ve çirkindir. Bu sakat ve cüce tanrı, sanatı yüzünden hep en güzel tanrıçaları sevmiştir. Parlak başlı gümüş ayaklı Hukuk ve Adalet tanrıçası Thetis’i, Hepahistos evinde ağırlamış, onunla birlikte olmuştur. Yine tanrıçaların en güzellerinden olduğu kabul edilen Kharis ile de birlikte olmuştur. Kharites ve bir diğer güzel olan Aglaişa ile de olmuştur.

Hepahistos, bu güzellerle olduktan sonra, Aşk ve Güzellik tanrıçası Aphrodite’le evlenmiştir. Galiba onun için günümüzde hala “Allah çirkin şansı versin” denilmektedir!..

Ateş ve Demirciler tanrısı Hepahistos, dumanları yer altında ve volkanlardan tüten atölyesinde, hep belden yukarısı çıplak ve başında külahıyla resmedilmiş, sembolleştirilmiştir.

Ateş ve Demirciler tanrısı olan Hepahistos, Baştanrı Zeus’un asasını, Herakles’in zırhını ve kalkanını, İlyada Destanı’nın başkahramanı Akhileus’un kalkanını, ilk dişi cins olan Pandora’yı ve dönemin tüm iş araçlarını yapmıştır.

Turabi SALTIK

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: