CNBC: “Sarraf davasında Türkler için çok yüz kızartıcı olacak birçok kirli çamaşır ortaya dökülecek”

CNBC: “Sarraf davasında Türkler için çok yüz kızartıcı olacak birçok kirli çamaşır ortaya dökülecek”

ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından CNBC, Rıza Sarraf davasının sonunda “birçok kirli çamaşırların ortaya döküleceğini ve bunun Türkler için çok yüz kızartıcı olacağını” iddia etti. CNBC, Sarraf davasını içeriden ve yakından izleyen bir kaynağının davanın seyriyle ilgili görüşlerini yayınladı.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun aktardığına göre CNBC’ye konuşan adı açıklanmayan kaynak, “Mahkeme sonunda muhtemelen çok fazla kirli çamaşır ortaya dökülecek. Bu Türkler için çok yüz kızartıcı olacak” diye konuştu.

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin zaten gergin olduğunu vurgulayan CNBC, Ankara’nın siyasi seçkinleriyle bağlantılı bir iş adamının (Rıza Sarraf) New York’ta yapılacak duruşmalarında durumun daha da kötüye gidebileceğinin düşünüldüğünü öne sürdü.

‘Sarraf bildiklerini itiraf edebilir’

Haberde New York’ta kara para aklamakla suçlanan Sarraf’ın, kurduğu suç şebekesiyle ilgili planları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakın çevresinin bildiği yönünde bazı itiraflarda bulunabileceği ihtimalinden söz edildi. Aynı zamanda bir Türk kamu bankasının da Sarraf ile ilişkilendirdiği belirtiliyor.

Ayrıca Sarraf’ın avukatlarından eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani’nin, Türkiye’de tutuklu olan bazı Amerikalılarla takas yapılması konusunda Erdoğan’la gizli bir görüşme gerçekleştirdiği yazıyor.

‘İncirlik askeri hava üssünün geleceği riskli’

CNBC haberinde iki ülke arasında yaşanan gerginlikle ilgili çeşitli uzmanların görüşlerine de yer verdi.

CNBC’ ye konuşan uzmanlar, “Türk-Amerikan ilişkileri Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgal etmesinin ardından Kongre’nin silah ambargosu uyguladığı 1974’ten bu yana en düşük noktada” olduğunu savundu.

Haberde İncirlik hava üssünün, Afganistan’daki koalisyon güçlerinin operasyonlarına destek verdiği, ABD öncülüğünde IŞİD’ e karşı verilen mücadelede bir merkez oluşturduğu ifade edildi. Ayrıca Avrupa’daki en büyük Amerikan nükleer silah stokunun İncirlik’te olduğu belirtildi. Ancak Türkiye’nin, ocak ayı içerisinde ABD ve İncirlik’teki koalisyon askeri operasyonlarını sorguladığı ve 2016 yılında hava üssünün elektriğinin kesildiği belirtildi. 1950’li yıllardan bu yana ABD tarafından kullanılan stratejik İncirlik hava üssünün, iki NATO müttefiki arasında askeri ilişkilerin geldiği noktadan sonra, geleceğiyle ilgili riskler taşıdığı belirtildi. (Birgün)

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: