Son Dakika Haberler

Çocuk da yaparım kölelik de / Gökhan ÇELEBİ

Çocuk da yaparım kölelik de / Gökhan ÇELEBİ
Yorum Yap

Çocuk da yaparım kölelik de

Kadınların karşılaştığı zorlukları, aşılması mecbur engeller olarak sunup bunları alt eden kadın kahramanlar yaratarak başka kadınlara “sözde” ilham veren alt mesajlı her tür söylemi saçma buluyorum.

Tak diye okuyunca şak diye kızasın geliyor değil mi ilk anda. Anlatayım o zaman.

Moana var mesela “erkek” gibi kız. kurtarılmayı bekleyen prenseslere alternatif yaratılmış gözüpek kadın kahraman. Kaderini kendi çizen, tek başına zorluklara meydan okuyan. Prenses Elena var sürekli erkeklerle dişe diş. Yeni nesil Rapunzel bile kulesinden firarda ve erkek egemen dünyada fırtınalar estiriyor.

Tüm bunlar, demografik yapıya göre şekil değiştiren taleplerin kendi pazarını yaratmasından başka bir şey değil aslında. Kumarhanelerle ilgili bir söz vardı. Kasa hep kazanır.

Bu zorunlu “uyumun” ilk belirtilerini reklamlarda gördük. Çocuk da yaparım kariyer de mottosuna sahip kitle büyüdükçe erkeklerle mücadelede kadının kendi gücünün potansiyeline vurgu yapan sayısız hikaye üretildi. Aslında kadın hakları filan, sineğin yağını bile çıkaran kapitalizmin çok da umurunda değildi.

Tüm bu hikayelerde verilen mesaj hep aynıydı;

“Kızım hayat zor, kadınlara hele çok daha zor. Başarılı olmak istiyorsan yılmamalısın. Erkeklerden hiçbir eksiğin yok”

Kadınların hep bir eksiği vardı. Eksik olan şey tüm bu hikayeleri erkeklerin “yazıyor” olmasıydı. Ve nedense tüm bu hikayelerde hep kadınlar bir taraflarını “yırtmak” zorundaydı.

Lan oğlum kadın dediğin canlı, Masai Mara’da, zamanı gelince, annesi onu terk ettiğinde vahşi dünyada canlı kalabilmesi için, mecbur avlanmayı öğrenen yavru aslan mıydı ki, tüm bu macera sadece onun değiştirebileceği bir kader olarak sunuldu ve sunuluyor halâ?

Çok yazasım var da anlayana tek cümlem var. Anlamayan pasif Marksistler gitsin sevgililer gününü protesto etmeye devam etsin.

Kadınlara mecbur topukluyu giydiriyorsunuz, hiç olmazsa yolları Arnavut kaldırımı yapmayın yeter.

Gökhan ÇELEBİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: