Cuma Erçe, PSAKD’nin genel başkanlığına neden aday olduğunu açıkladı

Cuma Erçe, PSAKD’nin genel başkanlığına neden aday olduğunu açıkladı

PSAKD’nin 21-22 Nisan’da yapılacak genel kurulu öncesi adaylığını açıklayan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, derneğin genel başkanlığına ve yönetimine neden aday olduğunu sosyal medya hesabından açıkladı. Erçe, “Asimilasyonu durdurmak ciddi bir irade ve güçlü bir mücadele gerektirir. Biz yeni bir hukuki, meşru ve fiili mücadeleyi başlatmaya adayız” dedi. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin Genel Merkez Genel Kurulu, 21-22 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da toplanacak. PSAKD Genel Başkan adaylarından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, derneğin genel başkanlığına ve yönetimine neden aday olduğunu sosyal medya hesabından açıkladı.

“ALEVİ HAREKETİ CİDDİ BİR DURAĞANLAŞMA SÜRECİNDE”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin, kuruluşundan bu yana genel anlamda Demokratik Alevi Hareketine yön veren, bu harekete ve mücadeleye ivme katan, öncülük eden çok önemli bir hak arama örgütü görevi gördüğünü hatırlatan Erçe, Alevi hareketin sıkıntılı ve sancılı bir dönemden geçtiğini, hareketin ciddi bir durağanlaşma sürecinde olduğunu ve  Alevilere yönelik asimilasyonun önü alınamaz bir aşamaya geldiğini belirterek şunları  ifade etti:

“-Alevilere yönelik asimilasyon önü alınamaz bir aşamaya gelmiştir. Bu asimilasyonu durdurmak ciddi bir irade ve güçlü bir mücadele gerektirir. Biz yeni bir hukuki, meşru ve fiili mücadeleyi başlatmaya adayız.

-Kurumlarımız içinde hızla büyüyen çatışma, çekişme, kavga ve benzeri yaklaşımlar örgüt tabanımızda hoş karşılanmamaktadır. Alevilerin ve demokratik kamuoyunun bize olan güvenini sarsmaktadır. Bizler bu kavgalara, çekişmelere son vermeye ve Alevi hareketi içindeki anlamsız bölünme ve parçalanmayı durdurmaya adayız.

-Şubelerimiz arasında ciddi ekonomik farklılıklar oluşmuş, kimi şubelerimiz kirasını ödeyemezken, kimi şubelerimiz ciddi bir ekonomik güce ulaşmıştır. Biz işte bu adaletsiz yaklaşımı sonlandırmaya adayız.

-Eril olmayan bir inanca sahip olmamıza rağmen örgütümüz erkek egemen bir anlayışa bürünmüş ve kadın canlarımız yönetim ve karar alma süreçlerinden uzaklaştırılmıştır. Bizler kadınların bu örgütte yönetim ve karar alma süreçlerinde etkili olacakları bir iradeyi açığa çıkarmaya adayız.

-Gençlik gelecektir ve onlar bizim her şeyimizdir. Bu ulu inancı kuşaktan kuşağa taşıyacak olan onlardır. Bu büyük davanın, hak arama mücadelesinin en dinamik kesimi gençlerimizdir. Biz örgütümüzü gençleştirmeye adayız.

-Biz Pir Sultan Abdal Kültür Derneğini yeniden Pir Sultan Abdal’ın inancı, bilinci direnci ile buluşturmaya adayız.

BİZ ÖRGÜTÜ İDARE ETMEYE DEĞİL; ORTAK AKILLA VE BİRLİKTE YÖNETMEYE ADAYIZ. 

“Örgütümüz yoldan çıkmış olanlar ve yol düşkünleri ile de kesinlikle yollarını ayırmalıdır.” diyen Erçe şöyle devam etti:

“Örgütümüzü inançla buluşturmaya adayız.
Kimsenin rakibi değiliz.

Örgütümüz; adam eksiltme, ayak kaydırma, kişileri itibarsızlaştırma gibi yolumuzla örtüşmeyen tutum ve davranışları mahkum etmeli, yoldaşlık kültürünü öne çıkarmalıdır. İçimizde yoldan çıkmış olanlar ve yol düşkünleri ile de kesinlikle yollarını ayırmalıdır.

Yoldaşlar, yarenler, canlar…

Bu genel kurul yeni ayrışmalara, yeni kavgalara kapı aralamamalıdır. Süreç çetindir. Birçok yoldaşımız haksız mesnetsiz iddialarla içeridedir. Birçok canımız işsiz bırakılmıştır. Alevi gençlerin kamuda istihdamı imkansız hale gelmiştir. Bu nedenle bizim bir an önce toparlanmamız ve örgütümüzü büyütmemiz gerekmektedir. Bu nedenle hepimize önemli görevler düşüyor.

Yezidin pilavı yağlı olsa da biz Hüseyin’in yanında ve onun yoldaşı olmalıyız.

Hızır Paşalara karşı birer Pir Sultan Abdal olmalıyız…

Örgütümüz üzerindeki operasyonların farkına varmalı, devletin Alevisi ve devletin Alevi Kurumu yaratma projelerine geçit vermemeliyiz.

Hak ve hakikat mücadelemizde hepimize kolay gelsin.

HIZIR HEPİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.”

Cuma ERÇE Kimdir?

1969’da  Sivas Şarkışla’nın Otluk köyünde doğan Cuma Erçe, ilkokulu köyünde okuduktan sonra ekmeğinin peşine düşerek Mersin’e yerleşen ailesinin yanına gitti. Erçe, ortaokul ve lise eğitimini Mersin’de tamamladı.

19 Mayıs Üniversitesi Amasya yerleşkesinde Sınıf Öğretmenliği okuyan Erçe, 1990 yılında Adıyaman’da öğretmenliğe başladı.

Emekçi ve sınıf bilinci almış bir ailenin çocuğu olan Erçe, daha lise yıllarında siyasi bir kişilik kazanarak örgütlü mücadelenin parçası oldu.

Öğretmenliğe başlar başlamaz bugünkü Eğitim Sen’in önceli olan EĞİT SEN örgütlenmesine girdi. İlk kurucuları arasında yer alarak ilk yılında yöneticisi ve aktivisti oldu.

1997 yılı sonlarında Tarsus’a tayin olan Erçe, Eğitim Sen kongresinde Tarsus Şube başkanlığına seçildi. 15 Yıl kesintisiz bu görevi sürdüren Erçe, Eğitim Sen ve KESK üst kurul delegeliği de yaptı.

2013 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şubesi Yönetimine aday olan Erçe, şube başkanlığına seçilerek hala bu görevi sürdürmektedir.

Erçe, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin 21-22 Nisan 2018 tarihinde yapılacak genel başkanlık seçimine genel başkan adayı olarak katılacak.

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: