Cumhuriyet’te tasfiyeler başladı.

Cumhuriyet’te tasfiyeler başladı.

* Murat Sabuncu, Faruk Eren ve Bülent Özdoğan görevden alındı.
* Orhan Erinç ve Hikmet Çetinkaya istifa etti.
* Sabuncu ve Ahmet İnsel’in yazıları yayımlanmadı.
* Güray Öz, Özgür Mumcu, Kemal Can, Aslı Aydıntaş artık yazmayacak.
* Musa Kart çizmeyecek.

Cumhuriyet Gazetesi’nde dün yenilenen Vakfı Yönetim Kurulu seçiminin ardından tasfiyeler başladı. Yeni yönetim, gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Faruk Eren ve Yazı İşleri Müdürü Bülent Özdoğan’ı görevden aldı. Görevden alınan Faruk Eren halen DİSK Basın-İş genel başkanlığı görevini yürütüyor, meslektaşı Bülent Özdoğan da DİSK Basın-İş üyesi.

Cumhuriyet Vakfı üyeleri ve gazetenin yazarlarının tutuklanmasına ve 25 Nisan’da görülen karar duruşmasında toplam 81 yıl 45 gün hapis cezası almalarına yol açan davada, savcılık makamına dayanak ve destek olan isimlerin yer aldığı Alev Coşkun başkanlığındaki yönetim kurulu icraatlarına erken başladı. Gazetenin 17 ay tutuklu kalan Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun yerine Aykut Küçükkaya getirilirken yazı işlerinde de tasfiyeler yaşanıyor.

Dün (7 Eylül) sabah saatlerinde Selahattin Demirtaş’ın ceza aldığı mahkeme kararını “Demirtaş’a ilk terör cezası” başlığıyla duyurduğu için kamuoyu tepkisiyle karşılaşan gazetenin, akşam saatlerinde de gazetenin yazı işlerinden iki isimle yollarını ayırdığı öğrenildi. Vakıf yönetimin ve gazetecilerin tutuklu olduğu dönemde yazı işleri sorumluluğunu omuzlayan Faruk Eren ve Bülent Özdoğan akşam saatlerinde görevlerinden alındı. Gazetenin artık yeni bir künyeyle çıkacağı öğrenildi. Görevden alınan Faruk Eren DİSK Basın-İş sendikasının genel başkanı, Bülent Özdoğan ise DİSK Basın-İş’in gazetecilik alanında örgütlenmeye başlamasıyla sendikaya üye olan ilk gazetecilerden birisi. İki gazetecinin görevden alınması sonrası, hazırladıkları sayfanın da değiştirildiği belirtiliyor.

“Cumhuriyet’i ele geçirerek susturma operasyonu yeniden sahneye konmaktadır”
DİSK Basın-İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş, Sendika.Org’a değerlendirmede bulunarak sendikanın bu konuda kamuoyuna yönelik bir açıklama hazırlığında olduğunu belirtti. Yurttaş, “AKP’nin siyasallaşmış yargı operasyonu ile başarısız olan Cumhuriyet’i ele geçirerek susturma operasyonu Vakıf Yönetimi seçimi ile yeniden sahneye konmaktadır” diyerek “Cumhuriyet’in yayın çizgisini iktidarın hukuk mekanizmalarında dava konusu haline getirerek meslektaşlarının tutuklanması ve hapis cezası almasına yol açanların şimdi de bu baskılara göğüs geren DİSK’lileri tasfiye etmesinin sürpriz olmadığını ifade etti. Yurttaş, “AKP’nin medya kuşatmasıyla ve bu kuşatmaya ‘cumhuriyet çizgisine sahip çıkıyoruz’ yalanıyla güç verenlerle mücadelemiz sürecek, Cumhuriyet’te DİSK bayrağını taşımaya devam edeceğiz” dedi.

Pek çok isim ayrılıyor

Yeni künye ile çıkan gazetenin ilk sayısında Murat Sabuncu’nun ve Ahmet İnsel’in yazılarına sitesinde yer vermeyen gazetede, Orhan Erinç ve Hikmet Çetinkaya’nın da Vakıf yönetiminden istifa ettiği ve bunlarla birlikte Özgür Mumcu, Güray Öz, Kemal Can ve Aslı Aydıntaşbaş’ın da artık yazı yazmayacağı, Musa Kart’ın da çizimlerine son verdiği öğrenildi.

Görevden alma ve istifaya zorlama şeklindeki tasfiye sürecinin ve tepki istifalarının devam etmesi bekleniyor.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: