Demirtaş 14 ay sonra ilk kez mahkeme salonunda: “En az Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var.”

Demirtaş 14 ay sonra ilk kez mahkeme salonunda: “En az Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var.”

14 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıkan Demirtaş, “en az Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya ziyaretinin ardından 2015 yılının Aralık ayında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın 4. duruşması yapıldı. 14 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıktığını söyleyen Demirtaş yasama dokunulmazlığı ve sorumsuzluğu kapsamında davanın durdurulmasını talep ederek, “Konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasını talep ediyorum” dedi. Demirtaş ve avukatlarının Anayasa’ya aykırılık hususundaki taleplerinin değerlendirilmesine karar veren mahkeme heyeti, Demirtaş’ın bir sondaki duruşmada hazır bulundurulmasına da hükmederek duruşmayı erteledi.

DEMİRTAŞ 4. DURUŞMAYA KATILDI

Bakırköy Adalet Sarayı’nda bulunan 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 4 yıla kadar hapsi istenen başka suçtan tutuklu sanık Selahattin Demirtaş hazır bulundu. Şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı duruşmada avukatı Ferah Yıldız ve Abdülsamet Aydın temsil etti. Duruşmaya HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP ve CHP Milletvekilleri ile çok sayıda izleyici katıldı. Duruşma salonu tamamen dolarken bazı izleyiciler ise, salon dışında kaldı. Jandarma eşliğinde salona getirilen Selahattin Demirtaş izleyicilere el salladı. Sanık kürsüsüne geçen Selahattin Demirtaş’ın etrafında jandarma etten duvar ördü.

Demirtaş’ın ifadelerinden öne çıkanlar şöyle:

Demirtaş, dokunulmazlığının usulüne uygun olarak kaldırılmadığı belirterek “110 imza bulunmadan Anayasa 20.ek maddesi denetime tabi tutulmamıştır. Dokunulmazlığın nasıl kaldırılacağı tüzükte belirtilmiştir” dedi.

“Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var.”

Dokunulmazlık 230 yıldır demokratik parlamenter sistemlerde milletin iradesini temsil eden milletvekilerin rahat çalışması için kurulmuş bir müessesedir. Milletvekili bile bundan kendiliğinden vazgeçemez.
Dokunulmazlıklar geriye doğru kaldırıldı. Dokunulmazlık ileriye doğru kaldırılır. Benim şu anda Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var.

“Başkanımın Seçimidir”

Demirtaş, bir ara çok sıcak olduğu için mahkeme heyetinden izin isteyerek ceketini çıkardı. İçinden çıkan yeleğe izleyicilerden ‘vay yakışmış başkanım’ esprileri yapılınca Demirtaş gülerek eşini gösterip ‘başkanımın seçimidir’ dedi.

Mustafa Şentop itiraf etti

Demirtaş, “Bize yönelik alelacele, uyduruk, rezil bir düzenleme yaptılar. Bunu da Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Meclis kulislerinde itiraf etti. “Biz bunun Anayasaya aykırı olduğunu biliyoruz ama Genel Başkan istedi, biz de alelacele bir şey yaptık” dedi.

Mahkeme Heyeti  Demirtaş’ın dokunulmazlığının kaldırılma şeklinin anayasaya aykırı olup olmadığı ve Anayasa Mahkemesi’ne iptal için götürülmesi talebini değerlendirmek üzere duruşmayı 17 Mayıs  saat 14:00’a  erteledi.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?