Demirtaş’a hakaretini ‘Karadeniz insanının esprisiyle’ gerekçelendirdi; cezadan kurtulamadı

Demirtaş’a hakaretini ‘Karadeniz insanının esprisiyle’ gerekçelendirdi; cezadan kurtulamadı

Antalya’da yayımlanan derginin imtiyaz sahibi Dilek Bozkurt Özgenç, 17 Eylül 2015’te Rize’nin Çayeli ilçesi girişinde bulunan bir köprü fotoğrafına montaj yapılarak üzerine, “Türk, Kürt herkes girebilir. Selahattin Demirtaş ve örgütü ‘…’ yiyorsa girebilir” paylaşımını kendi takipçileriyle paylaştı. Özgenç, paylaşımının altına ‘Karadeniz’e girmek zordur. Adama silahla dans ettirirler’ yorumunu ekledi.

Demirtaş’ın avukatları durumdan haberdar olarak Özgenç hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu sonrası Özgenç hakkında dava açıldı. Antalya 16’ncı Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Dilek Bozkurt Özgenç’e, paylaşımı ve yaptığı yorum nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası ile ‘hakaret’ suçundan 200 fidan dikip 6 ay boyunca bakımını üstlenme cezası verildi. Mahkeme heyeti, Özgenç’e verdiği 1 yıl 6 ay hapis cezasını ‘iyi hal’ nedeniyle 1 yıl 3 aya indirip 5 yıl süreyle suç işlememe koşuluyla hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

“KARADENİZ İNSANI ESPRİLİ OLUR”

Dilek Bozkurt Özgenç, karara çok şaşırdığını belirterek espri amacıyla yaptığı yorum ve paylaşımın ardından verilen kararı doğru bulmadığını söyledi. Özgenç, Karadeniz insanının esprili olduğunu ve Karadenizli olduğu için espri yapmak istediğini kaydetti. Bilirkişi raporlarında ortada suç unsuru olmadığının da raporlandığını belirten Özgenç, “Duruşmada hoş olmayan şeyler vardı. Bunlar da resmi olarak zabıta geçti. Avukat hanım, mahkemeye hitaben, ‘Eğer bugün beraat kararı verilecek olursa bu kararı basına vereceğiz’ diyerek, adeta mahkemeyi tehdit edercesine hoş olmayan, hem mesleğe hem de mahkemeye yakışmayan birtakım söylemlerde bulundu. Hakim baskı altında kalmış olabilir, sonuçta neticesinde insandır. Bu kararın etkisi altında kaldığını düşünüyorum açıkçası” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: