Demirtaş’tan ‘tek tip kıyafet’e tepki: “Biz halkımızın onurunu koruyacağız.”

Demirtaş’tan ‘tek tip kıyafet’e tepki: “Biz halkımızın onurunu koruyacağız.”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son KHK ile getirilen ‘tek tip kıyafet’ uygulamasına avukatları aracılığıyla tepki gösterdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 696 sayılı KHK kapsamında “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların duruşmalara badem kurusu ve gri renkte tulumla getirilmesi kararına avukatları aracılığıyla tepki gösterdi.

Demirtaş mesajında şunları söyledi:

“Bize tek tip kıyafet verilmesi halinde parçalayıp çöpe atacağız. Düşünün ki, tecavüzcüler kravat takıp duruşmaya çıkarılacak ve bundan dolayı iyi hal indirimi alacaklar. Ama ülkenin yoksul, emekçi çocuklarının onurlu on binlerce evladı, gazeteciler, siyasetçiler, akademisyenler tek tip kıyafete zorlanacaklar. Biz halkımızın onurunu koruyacağız ve kesinlikle tek tip kıyafet zorbalığını kabul etmeyeceğiz.” dedi.

Selahattin Demirtaş, tek tip kıyafetin eşitlik ilkesinin ve adil yargılanma hakkını ihlal edeceğini belirterek “Bize Guantanamo’yu hatırlatanlara biz de Diyarbakır, Mamak, Metris, Ümraniye, Ulucanlar Cezaevi direnişlerini hatırlatırız. Burası ne Amerika’dır ne de Ebu Gureyb. Kimse daha fazla ateşle oynamasın” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, uygulamayla ilgili yazılı olarak yaptığı açıklamada, uygulamayı zorbalık olarak nitelendirdi. Demirtaş, “Zaten ortadan kaldırılmış olan yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma koşulları tek tip kıyafet zorbalığı ile tam bir hukuksuzluğa dönüştürülmüştür” dedi.

‘DARBECİLER GİYER Mİ GİYMEZ Mİ UMURUMUZDA DEĞİL’

Tek tip kıyafetin, masumiyet karinesinin, eşitlik ilkesinin ve adil yargılanma hakkının ihlal edeceğini ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

“Darbeciler tek tip kıyafet giyer mi, giymez mi umurumuzda değildir. Ancak on binlerce siyasi tutsağı darbecilerle eşitleyen bu onursuzluğu asla kabul etmeyeceğiz. Bize tek tip kıyafet verilmesi halinde parçalayıp çöpe atacağız. Düşünün ki, tecavüzcüler kravat takıp duruşmaya çıkarılacak ve bundan dolayı iyi hal indirimi alacaklar. Ama ülkenin yoksul, emekçi çocuklarının onurlu on binlerce evladı, gazeteciler, siyasetçiler, akademisyenler tek tip kıyafete zorlanacaklar. Biz halkımızın onurunu koruyacağız ve kesinlikle tek tip kıyafet zorbalığını kabul etmeyeceğiz.”

‘BURASI NE AMERİKA NE EBU GUREYB’

Tek tip kıyafetin ABD’de uygulandığı yönündeki ifadeleri eleştiren Demirtaş, açıklamasında “Bize Guantanamo’yu hatırlatanlara biz de Diyarbakır, Mamak, Metris, Ümraniye, Ulucanlar Cezaevi direnişlerini hatırlatırız. Burası ne Amerika’dır ne de Ebu Gureyb. Kimse daha fazla ateşle oynamasın” ifadelerine yer verdi.

‘OHAL KALDIRILMALI, KHK’LER GERİ ALINMALI’

“Faşizme boyun eğip tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih edeceğiz” diyen Demirtaş, OHAL’in kaldırılmasını ve KHK’lerin geri çekilmesini istedi. 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantısı olanlar dışında ihraç edilen herkesin göreve iade edilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, taleplerini söyle sıraladı:

“1- Yargıya müdahaleye derhal son verilmeli, adil yargılanma hakkı bütün sanıklar hakkında güvence altına alınmalıdır.
2- OHAL kaldırılmalı, bütün OHAL KHK’leri geri alınmalıdır.
3- Darbeyle doğrudan ilişkisi olanlar hariç işten atılan herkes görevine iade edilmelidir.
4- Cezaevlerinde devam eden işkence ve onur kırıcı muamelelere son verilmeli, sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır.
5- Barış için, birlikte özgür yaşam adına İmralı’daki hukuksuz tecride son verilmelidir.
6- Tek tip kıyafet ve SEGBİS dayatması derhal geri çevrilmelidir.”

‘DAYATMALARA KARŞI DİRENECEĞİZ’

Uygulamaya direneceklerini açıklayan Demirtaş, “Bizler de rehin alınmış siyasi tutsaklar olarak elimizdeki bütün imkanlarla bu faşizan dayatmalara karşı direneceğiz. Kendimiz için değil, toplumun onuru ve aydınlık geleceği için her türlü bedeli ödemeyi göze alacak, dimdik duracağız” diyerek açıklamasına son verdi.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?