Deniz Baykal, ortalığı karıştırdı, CHP’de kazan kaynıyor: “Gül aday olursa değerlendirilmesi lazım.”

Baykal, ‘CHP, artık referandum sonuçlarına göre hareket etmeli’ yorumunda bulununca Baykal’ın bu çıkışı tepkilere neden oldu.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile dün gerçekleşen sürpriz görüşmesiyle ilgili açıklamalar yaptı. Baykal, ‘CHP, artık referandum sonuçlarına göre hareket etmeli’ yorumunda bulununca Baykal’ın bu çıkışı tepkilere neden oldu.

CHP, referandumun şaibeli olduğunu ve ‘hayır’ın kazandığını belirtmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Deniz Baykal CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programının konuğu oldu. Baykal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile dün gerçekleşen sürpriz görüşmesinin nedenini açıkladı. Baykal, görüşmenin parti yönetimi tarafından istendiği iddialarını reddederken CHP’nin artık referandum sonuçlarına göre hareket etmesi gerektiğini ifade etti. CHP, referandumun şaibeli olduğunu ve ‘hayır’ın kazandığını belirtmişti. Baykal’ın bu çıkışı tepkilere neden oldu.

Deniz Baykal Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile referandum sonuçlarını görüştüklerini ve sonuçların Türkiye siyasetinde yeni bir dönemin işaretçisi olduğunu aktardığını ifade etti.

 

Önce yalanladı, sonra kabul etti.

Baykal, Kılıçdaroğlu’na parti yönetiminden çekil dediği iddialarını önce programın başında yalanladı, programın sonlarına doğru Ahmet Hakan’ın anlattıklarınızdan çıkana göre Kemal Kılıçdaroğlu’na çekilmesi gerektiğini söylüyorsunuz ifadelerini kullanmasının ardından doğruladı.

 

 

Deniz Baykal şaibeli referandumun sonuçlarından hareketle “Yeni bir durum var, tüzük kurultayı falan bir tarafa bırakalım. Bu dönem bitti. Bu aşamada Başbakanlık kalktı. Duruma ayak uydurmamız lazım” dedi. 

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu ben Cumhurbaşkanı adayıyım derse…

Baykal, Ahmet Hakan’ın kim aday olmalı sorusuna, “Kemal Kılıçdaroğlu ben Cumhurbaşkanı adayıyım derse biz de tamam deriz, arkasında oluruz, adayımız o olur. Hayır, olma demeyi uygun görmeyiz. Doğal olarak Cumhurbaşkanı adayı olma hakkı var. Kendisi uygun gördüğünde böyle bir karar alacaktır” şeklinde cevap verdi.

 

Baykal Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması halinde kurultay yapılması ve cumhurbaşkanı adayı olacak bir genel başkan seçilmesi gerektiğini söyledi.

 

ADAY DEĞİLİM

Baykal Ahmet Hakan’ın ‘siz aday olur musunuz?’ sorusuna ‘Benim böyle bir talebim yok’ cevabını verdi.

 

İşte Baykal’ın açıklamalarından satırbaşları:

Talep benden geldi. Türkiye olarak yeni bir noktadayız. Parti olarak da yeni bir noktadayız. Bu süreci çok dikkatle izlemeye çalışıyorum. Türkiye’nin yeni siyasi döneme açılacağı tek adam dönemine sürükleneceği ortaya çıktığı andan itibaren izliyorum. Yeni bir tablo çıktı ve bunu iyi okumak lazım. Yapılması gerekenler ve kesinlikle yapılmaması gerekenler var. Bunları ifade etmek istiyordum. Sayın başkan da ‘bir görüşelim ya’ diyorduk. Ben kamuoyuna düşüncelerimi söylemeden sayın Genel Başkan’a da anlatmam gerekiyordu.
Türkiye’yi konuştuk. (Deniz Baykal rest çekti iddiaları) Bu konular tabii ki konuşulmadı. Böyle bir şeyin olması doğru değil, olası değil. Birazdan konuşunca anlayacaksınız zaten. Bir yol haritası görüşmesi yaptık. Kemal beyle görüşmemizin nedenin büyük bir kısmı referandum sonuçlarıydı tabii.

 

MHP’liler ile Kürtler bir araya gelebildi. Niye?

Mühürsüz oy kullanmayı meşru kılan bir anlayış. Daha şikayet gelmeden, seçim böyle de yapılabilir diyen bir zihniyet olamaz. Yapılan bu hile sonucu belli bir ölçüde değiştirmiştir. Yüzde 100’ü evet çıkan sandıklar var. Nasıl olur ya Allah aşkına? 300 üye varsa 300’ü de evet diyor. Az da değil bin sandık var böyle. Yakışıyor mu bunlar?

 

51 ile iktidar olunur, seçim kazanılır ama anayasa değişmez. Kitabına uygun değil diye sokağa çıkmış değiliz. Vicdan kanıyor, doğru değil bu. Meclis’in yüzde 51’i ile kabul edilmiyor tasarı. Orada oran daha yüksek, millette o kadar yüksek değil.

 

1946 seçimi 27 yıllık partiyi bitiren bir seçim oldu. 46 seçiminde valiler müdahale etti. Bu seçimde de valiler müdahale etti ama İstanbul’da İzmir’de edemedi.

 

Bu tablo Türkiye’ye yakışmıyor. Bunu meşru kılacak bir şey yok. Evet oyu veren vatandaşlarımızın yüzde 27’si sorulduğu zaman ‘bu referandum adil bir referandum sayılır mı?’ diye hayır demişler. Bu seçimde şu ortaya çıktı. Bu kadar ağır haksızlığa rağmen toplumun yüzde 49’u hayır demeye devam etti.
MHP’liler ile Kürtler bir araya gelebildi. Niye? Doğrunun etrafında bir araya geldiler. Bu o kadar güzel bir şey ki… Bu hayır genç bir hayır, eğitimli bir hayır ve toplumumuzun geleceğine yön verecek bir hayır.

 

“ADAY HEMEN BELİRLENMELİ”

Yüzde 49’u tutmak için aday hemen belirlenmeli. Eğer Kılıçdaroğlu aday değilim derse kurultayı toplamalı ve aday olacak kişi genel başkan olmalı. Abdullah Gül yüzde 49’un adayı olabilir.  Gül aday olursa değerlendirilmesi lazım.

 

FATİH SULTAN MEHMET ÖRNEĞİ İLE LAİKLİK TARİFİ

Fatih Sultan Mehmet’in, “İnsanlara : ” Dinin nedir ? Namaz kılıyor musun ? Oruç tutuyor musun ? ” gibi Allah’ın soracağı soruları sormayın! İnsanlara : ” Aç mısınız ? Bir şeye ihtiyacınız var mıdır ? Bir sorunun var mı ? ” gibi kulun kula soracağı sorun.” Sözünü anımsatan Baykal, “işte laiklik budur. Ülkeyi yönetenin işi vatandaşın dinine, inancına karışmak değildir” diye konuştu.

 

ABC

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?