Der Spiegel yazdı: Darbe olasılığı yok denemez

Der Spiegel yazdı: Darbe olasılığı yok denemez

Maximilian Popp’un “Uzun bir gecenin tutanağı” başlığını attığı yazının sonucu: “Darbe teşebbüsüne yol açan tüm faktörler halen mevcut. Yeni krizler ve hatta ikinci bir darbe teşebbüsü artık olası değil denemez.”

Der Spiegel dergisinde Eren Çaylan ve Maximilian Popp’un yaptığı habere göre, Türkiye’de ikinci bir darbenin gerçekleşme olasılığı devam ediyor.

Odatv’den Ali Yıldırım’ın haberine göre, Almanya’nın en etkili haftalık siyasi dergisi Der Spiegel’in bugün piyasaya çıkan son sayısında da yaklaşık bir sene önce gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi önemli bir yer tutuyor.

Gazeteci Eren Çaylan’ın işbirliği ile hazırlanan altı sayfalık haber Spiegel’in Türkiye muhabiri Maximilian Popp’un imzasını taşıyor. Haberde ayrıca dpa, Getty Images, Polaris, Reuters ve depo Photos gibi ünlü ajansların foto muhabirleri Batu Can, Osmancan Gürdoğan, Gökhan Tan, Sedat Suna ve Emin Özmen tarafından malum gece sırasında çekilen fotoğraflar da kullanılmış. Haberin sonunda verilen bir link ile Reuters Haber Ajansı malzemelerinin kullanıldığı bir videoda Maximilian Popp darbe girişimi ile ilgili başından geçenleri anlatıyor. Darbe gecesi Berlin’de olduğunu belirten Popp bulduğu ilk uçakla hemen Antalya’ya uçmuş ve oradan da Ankara’ya geçerek araştırmalarına başlamış. Çeşitli söyleşiler yapan Der Spiegel’in Türkiye muhabiri Maximilian Popp savcılık dosyalarını incelemiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, muhalefet partilerinin ve askerlerin raporlarını değerlendirmiş. Tüm bu araştırmaların sonunda vardıkları sonuç şöyle:

“Darbe teşebbüsüne yol açan tüm faktörler halen mevcut. Yeni krizler ve hatta ikinci bir darbe teşebbüsü artık olası değil denemez.”

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?