DERSİM’DE ORMAN YANGINLARI / Celal TURNA

DERSİM’DE ORMAN YANGINLARI…

Çok üzgünüm yoldaşlar,

Devlet Dersim’e zulüm uygulamakta kararlı. Ve yok etmeden de bundan vazgeçmeyecek. Osmanlı döneminden beri bu zihniyet böyle. Ötekileştirdiği bütün halkları sistemli bir şekilde asimile etmeye çalışıyor. Asimile etmeyi başaramadığı kimlikleri topyekün ortadan kaldırmayı kafasına koymuş. Bunun için o halkların yaşadığı coğrafyaları, tarihiyle, kültürüyle, diliyle, doğasıyla ve insanlarıyla yok edip “kurtulmak” istiyor.

Asimilasyon, korku, sindirme, sürgün, katliam ve soykırım politikaları özellikle son 164 yıldır Dersim’de uygulanmaktadır. Dersim, birçok “öteki” kimliği bağrında taşıdığı için, diğer rahatsız olduğu bölgelere örnek olsun diye özellikle Dersim’in yakasından düşmeyecek.

Mevcut iktidar ve Erdoğan bu zihniyetin Rahle-i Tedrisatından yetişmiş yeminli uygulayıcılarıdır. Onlardan merhamet ve vicdan beklemek yanılgısına düşülmemeli.

Halkın birleşik gücüyle beraber karşı mücadele yürütülmesinden başka çaremiz yoktur.

Geçenlerde kurumların Dersim’e giderek halkla beraber hareketi ve birtakım girişimlerde bulunması, birkaç gün yangınları azalttıysa da, sonlandırmadı.

İnsanların öfke gazını aldılar, sonra tam gaz yakmaya devam ediyorlar. Kurumlar ve halk rehavete düşmeden, ara vermeden, direnişlerine devam etmek zorundadır. Herkes birbirine çağrı yapsın ve çalışsın.

Kahrolsun faşizm…

 

Celal TURNA

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: