Dersimli aydın, yazar ve sanatçılara çağrı: Dersim’de buluşup bir damla olalım

Dersimli aydın, yazar ve sanatçılara çağrı: Dersim’de buluşup bir damla olalım.

DAM Yöneticisi Selman Yeşilgöz, bir ayı aşkındır Dersim’de aralıklarla süren orman yangınlarına karşı Dersimli aydın, yazar ve sanatçılara çağrıda bulundu. Yeşilgöz, “Susarsak, ne bizim ne de gelecek kuşakların bir hikayesi olacak. Öyleyse Dersim yakılmasın, Dersim kirletilmesin, Dersim talan edilmesin demenin tam zamanıdır. Bunun için daha neyi bekliyoruz. Dersim’de buluşup, bir damla olalım” dedi.

Dersimli aydın, yazar ve sanatçılara Dersim’den seslenen İnsan Hakları Aktivisti Dersim Araştırmaları Merkezi Yöneticisi Selman Yeşilgöz, orman yangınlarına karşı Dersim’de buluşma çağrısı yaparak şunları söyledi:

“Bugün değilse, ne zaman? Dersimli aydın, yazar ve sanatçılara sesleniyorum. Dersim’in acılarına dokundunuz, ağıtlarını söylediniz, şiirini yazdınız. Dersimli olmanın ayrıcalığını dile getirip onurunu anlattınız.

Şimdilerdeyse tek bir dokunuş, tek bir ses yok. Dersim yanıyor, farkında mısınız? Dersim yanıyor…
Dersim yanmakla kalmıyor, kirletiliyor. Munzur, Düzgün Baba, Gözeler, kutsallarımız darda. İnanç yerlerimiz talanda. Geçmişten bugüne kadar taşınan o büyük miras yok olmak üzere. Susarsak, ne bizim ne de gelecek kuşakların bir hikayesi olacak. Öyleyse Dersim yakılmasın, Dersim kirletilmesin, Dersim talan edilmesin demenin tam zamanıdır. Bunun için daha neyi bekliyoruz. Dersim’de buluşup, bir damla olalım.”

Pirha

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: