Kürt müziğinin sevilen ismi Diljen Ronî’nin beklenen albümü “ÇILE” çıktı

Kürt müziğinin sevilen ismi Diljen Ronî’nin beklenen albümü “ÇILE” çıktı

Kürt müziğinin sevilen ismi Diljen RONÎ, Klasik Kürtçe şarkıları derlediği “ÇILE” albümüyle sevenleriyle buluştu.

Kürtçe adı ‘Çile’ olan albüm, “Kara Kış- Ocak ayı” anlamına geliyor. Çile,  Diljen Ronî’nin ‘Kürt müziğinin yapı taşları’ olan şarkılardan oluşturduğu bir albüm.

Diljen Ronî, sanat hayatına başlarken seslendirdiği şarkıları bir albümde toplamış. Ancak, daha önce seslendirmediği şarkılardan da seçerek sevenlerine sürpriz yapmış.

Albümde yüksek dozda duygusallık içeren şarkıların olduğunu ve aşk acısı ile birlikte insani derinden etkileyeceğinin uyarısını yapalım.

Diljen Ronî, Klasik Kürtçe şarkılardan oluşan Çile albümü henüz yayınlamış olmasına rağmen, modern formatlı bir albümün de hazır olduğunu; o albümün de yakında müzik marketlerdeki yerini alacağının müjdesini veriyor.

Albümün ilk yayınlanan videosu:

Albümü dinlemek için;

Diljen RONÎ Kimdir?

Diljen Ronî, 1981 Cizre doğumlu olup sanatını bölgenin en karışık olduğu döneme denk gelen çocukluğundan beslemektedir. Naif ve duygulu kişiliği yaptığı bestelere de yansıyan Diljen Ronî, derin duygu dünyası sebebiyle sanatı, insalcıl kişiliğiyle de doktorluğu meslek edinmiştir. Ona ‘hangisi sensin’ diye sorsanız iki kimliğinden de farklı şekilde beslendiğini söyler. İnsana dair her şey ‘Diljen Ronî’nin yansıması’ olur.

Aşka dair satırları müzikle birleşmeye başlayınca üniversite yıllarında atılan  utangaç küçük adımlar onu İstanbul’da bir yapımcıya götürecek kanatlara dönüşür. İlk olarak  ‘Çend Gotinen Evine’ albümü gelir. Ardından ikinci albümü ‘Du Demsal’ ile müzik piyasasında kalıcı olduğunu kanıtlar.

‘Kaplumbağalar da Uçar’ filmine ait görüntülerle yayınlanan enstrümantel şarkısı ‘Kani‘, nicelerini derinden sarsmış, birçok kişinin gönlünü fetheden ilk Diljen Ronî müziği olmuştur. ‘Nesrin’ deyince akıllara gelen ilk isim yine Diljen Ronî’dir. İlk albümünün unutulmaz şarkılarına hep yenilerini eklemeye çalışan Ronî, Kürt müziğinde farklı tarzlar denemekten de çekinmez. İkinci albümünde ragi deneyen Ronî, Kürt toplumunda iz bırakan şairlerin şiirlerini de besteler.

Sanat anlayışı Batı’ya dönük olsa da Diljen Ronî, modern müziğini Klasik Kürt müziği ve sanatından besler. Sanatçıyı ‘kültür elçisi’ olarak gören Diljen Ronî ‘dilini’ yaşatmayı, tarih ve kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlar. Gayesi, kültür deryasında bir damla olmaktır.

Diljen Ronî, yoğun geçen ‘hekimlik’ hayatında nefes alacak bir alan olarak gördüğü müziğe hiç ara vermez. İkinci albümden sonra hemen yeni bir albüm yapmaz ama hemen her günü müzikle iç içe geçer.  Yeni enstrümanlar çalabilmek için kurslara gider, söz yazıp besteler yapar. Ve nihayet ikinci albümden yaklaşık 5 yıl sonra digital platformlarda yayınlanan yeni albümü ‘ÇILE (Kara Kış)’ ile sevenleriyle buluşuyor.

Diljen Ronî, Klasik Kürtçe şarkılardan oluşan Çile albümü henüz yayınlamış olmasına rağmen, modern formatlı bir diğer albümün de hazır olduğunu; o albümün de yakında müzik marketlerdeki yerini alacağının müjdesini veriyor.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?