Din tüccarlarının ticarethane günlüğü / Tülay Yıldırım EDE - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Din tüccarlarının ticarethane günlüğü / Tülay Yıldırım EDE

Din tüccarlarının ticarethane günlüğü / Tülay Yıldırım EDE
Yorum Yap

Din tüccarlarının ticarethane günlüğü

Artık iyice tımarhaneye döndü ülke. Tam “Şükür, bu aralar sakin gündem” diyorsunuz, anında sizi deli edecek bir olay yanınızda bitiyor. Tıpkı şu an olduğu gibi.

Cübbeli Ahmet, bir cümle kullandı birkaç gün önce. Şöyle dedi: “Bakire olarak ölen kızlar, cennette şehitlere ikram edilecek”. Hangi ucundan tutsanız elinizde kalacak ve sizi çıldırtacak bir cümle bu. Cümle üzerine Cübbelinin din tüccarlığına mı sövelim, Tanrı adına halka pazarladığı yalanlara mı, kadınları aşağılamasına mı bilemedim.

İnsanları en iyi sömürme ve köleleştirme yöntemlerinden biridir din tüccarlığı. İnsan akletmeyi devre dışı bırakır ve hoca olarak gördüğü, ki aslen din tüccarı olan kişiye teslim eder kendini. Tüccar da olağan gücüyle kullanır bunu, fazlasıyla nemalanır. Çok para vardır din işinde. Siz hiç fakir bir din tüccarı gördünüz mü? Göremezsiniz. Bir hurmayla karnını doyurup şükreden bir peygamberi pazarlarlar halka ama kendileri ceplerini de kursaklarını da doldururlar fazlaca.

Sanmayın ki bu sömürü sadece Müslümanlarda var. Din tüccarları tüm dinlerde mevcut. Üstelik sömürü sadece din adamları bazında da yapılmıyor. Siyasetçilerin de gözdesidir din ile aldatma. Tanrı adına katlederler, Tanrı adına gasp ederler, Tanrı adına zulmederler. Yaptıkları pisliği örtmenin en kolay ve başarılı yoludur suçu Tanrı’ya atmak.

Bir de Vatikan, diyanet gibi ticarethaneler var ki içler acısı her biri. Diyaneti ele alalım. Öncelikle şunu sorgulamak gerek. Bu ülkede sadece Müslümanlar yaşamıyorken, Hıristiyanlar, Deistler, Agnostikler, Ateistler, Aleviler vs de yaşıyorken, Diyanet nasıl olur da onları hiçe sayıp sanki herkes Müslümanmışçasına tüm halka yönelik fetvalar verebilir ve tüm halka yönelik yaptırımlar uygular? Akıl alacak gibi değil. Artı, Diyanetin verdiği fetvaların bir kısmı da insanlığa aykırı şeyler. Bazen kadınları aşağılayıcı, bazen de insanlık dışı fetvalar. Okullarda din dersinin zorunlu olması da ayrı bir trajedi. Hadi diyelim mecbur olsun bu ders, neden okullardaki din kitapları İslam’a yönelik? Bir Alevi, bir Ateist neden sureleri ezberlemek zorunda, sırf o dersten geçebilmek adına. Ben de bir Müslümanım. Ancak, yukarıda yazdığım her kelimenin de arkasındayım!

Bu konuya açıklık getirmek adına kendimden bir örnek vermek istiyorum. Almanya’da doğup büyüdüm. İlkokulu da orada okudum. Orada da din dersi vardı. Ancak biz Hıristiyan olmadığımız için o ders saatlerinde Alman öğrenciler kiliseye giderken, bizler farklı bir ders görüyorduk. İnancımıza ters düşen hiçbir şey bize yaptırılmazdı. Alman olsanız da diyelim ki din dersi istemiyorsunuz, bunu idareyle görüştüğünüz takdirde asla mecbur tutulmazdınız. Almanlar bu hoşgörüye sahipken neden bizler olağanca hoşgörüsüz insanlarız? İnanmadığı bir şeyi zorla bir insana dikte etmek zulümdür, haksızlıktır!

Devlet gerek din tüccarları gerekse Diyanet konusunda köklü adımlar atmalı. Aksi halde bu sömürü ve zulüm daha da beter bir hal alacak. Gerçi din sömürüsü devletlerin en büyük silahıdır. Bu durumda bir şeyler ummak mantıklı mı; elbette değil…

Tülay Yıldırım EDE


Tülay Yıldırım EDE Kimdir?
Selçuk üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü mezunu.
Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir.
2008 yılından bu yana gazetecilik yapıyor.
Yeni Marmara Gazetesi, Bölgede Değişim Gazetesi, Yerel Gaste’de köşe yazarlığı ve araştırmacı gazeteci konumunda görev aldı.
Yazıları yerli/yabancı dergi ve sitelerde yayımlandı.
Basılmış bir kitabı ile biri şiir kitabı olmak üzere basıma hazır iki kitabı bulunmaktadır.
Ab-ı Hayat, İştiraki, Devrim, Sosyal Adalet dergilerinde çalışmaları yer almıştır.
Birçok sitede editörlük yaptı.
Uzun yıllardır aktif olarak din, dil, ırk ayırt etmeksizin gerek maddi gerekse manevi olarak ezilenler, mazlumlar, ihtiyaç sahipleri için mücadele etmektedir. Türkiye’deki Afrikalılar, sokak çocukları, evsizler, Suriyeli göçmenler, Ezidiler, translar, zorla fuhuş yaptırılan seks işçileri vs ile adalet ve özgürlük noktasında haksızlığa uğrayan tüm insanlar için.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: