Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Rakka’daki Sünni Arap halkı büyük bir olasılıkla DAEŞ’i tercih edeceklerdir”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Münih Güvenlik Konferansı’nın “Eski Krizler Yeni Ortadoğu” başlıklı oturumunda konuştu: “Rakka’daki Sünni Arap halkını, DAEŞ ile Şia grupları ya da DAEŞ ile YPG arasında tercih yapmaya zorlamamalıyız. Çünkü büyük bir olasılıkla DAEŞ’i tercih edeceklerdir”

 

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Rakka’daki Sünni Arap halkını, DAEŞ ile Şia grupları ya da DAEŞ ile YPG arasında tercih yapmaya zorlamamalıyız. Çünkü büyük bir olasılıkla DAEŞ’i tercih edeceklerdir” dedi.

BBC muhabiri Lyse Doucet, oturumun sunumunu yaptı ve Çavuşoğlu’nu  sahneye davet ederken Türkiye‘nin komşularla sıfır sorun politikasından Irak ve Suriye’de askeri birlik bulunduran bir ülke olma noktasına geldiğini söyledi. Çavuşoğlu, konuşmasına başlamadan önce  BBC muhabiri Lyse Doucet’e yanıt verdi.
Çavuşoğlu, “Yurtta sulh cihanda sulh ve komşularla sıfır sorun halen Türk dış politikasının temel ilkelerini oluşturuyor” dedi. Ayrıca, Türk askerlerinin IŞİD’i bozguna uğratmak için Suriye’de bulunduğunu, Irak’taki Türk askerlerinin de IŞİD’e karşı mücadele edebilmeleri için yerel güvenlik güçlerinin eğitimine katkıda bulunduklarını kaydetti.

 

 

Çözüm için asıl zemini oluşturan Cenevre görüşmeleri yeniden başlatılmalı

Suriye’de ateşkesin güçlendirilmesi gerektiğini, Rusya ve bazen de İran’ın katkısıyla çok şey başarıldığını, güven artırıcı önlemler bağlamında Astana sürecinin önem taşıdığını,  çözüm için asıl zemini oluşturan Cenevre görüşmelerini yeniden başlatılması gerektiğini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de siyasi çözümün IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadelede önem taşıdığını ifade ederken “Daha iyi stratejiler ve doğru gruplarla DAEŞ’i bozguna uğratacağımıza inanıyorum” dedi.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“El Bab’ı geri almak üzereyiz, El Bab’dan sonra Rakka’yı birlikte geri alabiliriz. Türk askerleri, ABD’li müttefiklerimiz, üslerimizi açtığımız koalisyon ortaklarımızla birlikte… Bazı müttefiklerimiz özel kuvvetler gönderebilir, böylelikle yerel halka topraklarını geri kazanmalarına destek oluruz. Rakka’daki Sünni Arap halkını, DAEŞ ile Şia grupları ya da DAEŞ ile YPG arasında tercih yapmaya zorlamamalıyız. Çünkü büyük bir olasılıkla DAEŞ’i tercih edeceklerdir.”

%d blogcu bunu beğendi: