Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ‘endişesi’: Suriye, Suriye’nin kenti İdlib’i ele geçirmek istiyormuş!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ‘endişesi’: Suriye, Suriye’nin kenti İdlib’i ele geçirmek istiyormuş!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Maas ile düzenlediği basın toplantısında Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentine yönelik saldırıların amacının İdlib’i ele geçirmek olduğunu belirterek, “Bu ciddi bir risk taşıyor. Her bakımdan bir felaket olur” diye ekledi.

Bakan Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara Palas’ta düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

İdlib’deki son durumla ilgili gelen bir soru üzerine Çavuşoğlu, saldırı olasılığının ortaya çıktığı ilk günden bu yana Türkiye’nin yoğun çaba gösterdiğini belirtti.

Son dönemde de Suriye’de ateşkesin ihlal edilmesini engellemek ve İdlib’e saldırıları durdurmak için yoğun çaba sarf edildiğini söyleyen Çavuşoğlu, Astana’da 4 gerginliği azaltıcı bölge belirlediklerini ancak bunlardan son kalanın İdlib olduğunu vurguladı.

‘REJİMİN, İDLİB’İ ELE GEÇİRME İSTEĞİ AÇIK’

Çavuşoğlu, “Rejimin İdlib’e saldırmak isteği ve burayı ele geçirmek isteği açık. Ama rejimin garantörleri var, Rusya ve İran. Rusya ve İran’la temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi.

‘BAŞINDAN BERİ PLAN İDLİB’İ ELE GEÇİRMEK’

Savunma bakanlıkları, istihbarat birimleri ve dışişleri bakanlıkları düzeyinde İran ve Rusya ile görüşmeler yapıldığına da değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Buradaki radikal grupların buradan çıkması gerektiği ya da ayrıştırılması konusunda hemfikiriz. Ama bu saldırıların amacı İdlib’i ele geçirmektir. Bu ciddi bir risk taşıyor. Her bakımdan bir felaket olur. Güvenlik bakımından da insani bakımından da. Bu radikal gruplar, terörist gruplar Türkiye tarafından buraya getirilmedi. Bu gruplara karşıysak o zaman Halep’ten, Doğu Guta’dan, Humus’tan hatta güneyden bu terörist grupları niye İdlib’e getirdik? Ya da koridor açarak onların silahlarıyla beraber niye buraya gelmesine izin verdik? Başından beri plan belliydi: ‘Bu gruplar buraya gidecek, sonra bu grupların burada bulunmasını bahane ederek, burayı ele geçirmek için saldıracak”.

‘TÜRKİYE MÜTTEFİKLERİNDEN SOMUT ADIM BEKLİYOR’

Güvenlik ve insani bakımdan herkesin net tavır sergilemesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin özellikle müttefiklerinden bu konuda somut adımlar atılması konusunda destek beklediğini açıkladı.

Çavuşoğlu ayrıca “Peki bu teröristler nereye gidecek? Türkiye’ye gelebilirler, kendi ülkelerine gidebilirler, Avrupaya da gidebilirler. 2 milyon kişi Türkiye’ye gelebilir” dedi.

Sputnik

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: