Son Dakika Haberler

Doktorlar ‘TUS’ soruları sızdırıldı dedi; TUS DATA-TUS Hazırlık Merkezleri “it ürür, kervan yürür” diye yanıt verdi

Doktorlar ‘TUS’ soruları sızdırıldı dedi; TUS DATA-TUS Hazırlık Merkezleri “it ürür, kervan yürür” diye yanıt verdi
Yorum Yap

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sorularının sızdırıldığı ve bazı kişilere dağıtıldığı yönündeki ddiaların odağındaki TUS DATA-TUS Hazırlık Merkezleri iddiaları yalanlayarak “it ürür, kervan yürür” diye yanıt verdi

14 Şubat’ta ÖSYM tarafından gerçekleştirilen, mezun hekimlerin uzman olmak için girdiği TUS soruları, 26 Şubat’ta ÖSYM tarafından açıklandı.

Ancak 26 Şubat’tan önce 240 sorunun internete word dosyası formatında sızdığı iddia edildi. Dosyada bir telefon numarası bulunması nedeniyle de soruların WhatsApp üzerinden paylaşıldığı öne sürüldü.

Sıkı kontrolün yapıldığı ve güvenlik önlemlerinin alındığı sınavın ardından sızma yaşandığı iddiası sınava girenlerin tepkisine neden olurken Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) durum şikayet edildi.

İddiaların hedefindeki TUS DATA ise iki farlı açıklama yayımlayarak soru sızdırmadıklarını dile getirdi.

ÖSYM’nin soruları yayınladığı gün yapılan açıklamada, TUS DATA’nın hocalarının da sınava girdiği, sınav çıkışı soruları orijinaline en yakın şekilde çıkardığı, hata varsa itiraz metinlerinin hazırlamaya başladığı belirtildi.

Sınav öncesi de aynı uygulamanın yapıldığını belirten şirket, sınavın ardından hatalı soruların tespiti için WhatsApp’tan paylaşım yapıldığını aktardı.

Bir gün sonraki açıklamada da dershaneye isnatların devam ettiğini vurgulayan şirket, iddiayı dile getirenlerin sınavın iptal edilmesini sağlamaya çalıştıklarını savundu.

‘İt ürür kervan yürür’
Açıklamada ‘uydurma haberlerle hekimlerin moralini bozmaya ve bu durumdan yararlanmaya çalışanlar’ hakkında hukuki süreç başlatılacağı dile getirildi.

Diken

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)