Dünyada bir ilk: Çoklu evliliğe izin. Birbirine aşık üç erkek evlendi.

Dünyada bir ilk: Çoklu evliliğe izin. Birbirine aşık üç erkek evlendi.

Kolombiya’da yaşanan evliliğin dünyada bir benzeri daha yok.  Alejandro Rodriguez, Victor Hugo Prada ve Manuel Bermudez isimli üç erkek hem ülkelerinde hem de dünyada ilk çoklu yasal birlikteliği yaşayan kişiler oldu…  3 sıradışı aşığın evliliğine Kolombiya’dan resmi olarak izin çıktı.

[Haber görseli]

Alejandro Rodriguez, Victor Hugo Prada ve Manuel Bermudez Kolombiya’da ve dünyada ilk çok aşklı yasal birliktelik yaşayan kişiler oldular.

BBC Türkçe’de yer alan Guardian gazetesinin haberine göre, Medellin kenti noterinden alınan bu çoklu evlilik onayı Nisan 2016’da eş cinsel evliliği yasal hale getiren Kolombiya’da ve dünyada bir ilk.

Alejandro Rodriguez, Manuel Bermudez ve Victor Hugo Prada, Medellin kentinde noter onayıyla üçlü medeni birlikteliklerini resmileştirdi.

“Özel olanı herkese açmak istedik. Bunu saklamamız için bir neden yok”

Karar yerel medya olayı “ilk üçlü eşcinsel evlilik” şeklinde haberleştirdi. 23 yaşındaki Prada gazeteye açıklamasında “Özel olanı herkese açmak istedik. Bunu saklamamız için bir neden yok. İnsanların farklı aşk ve aile türleri olduğunu anlamalarına yardım ediyoruz” dedi.

“3 aşığa özel miras birlikteliği”

Rodriguez, Bermudez ve Prada’nın medeni birliktelikleri yasal olarak evlilik sayılmıyor. Üçlünün belgelerini hazırlayan avukat German Rincon-Perfetti “Kolombiya yasalarına göre evlilik iki kişi arasında yapılır. Bu yüzden ‘özel miras birlikteliği’ şeklinde yeni bir terim yarattık” dedi.Belgede üçlünün bir aile ve her birinin diğerinin yasal eşi olduğu ifadeleri yer alıyor.

Prada “Biz aynı evde yaşayan üç arkadaş değiliz. Biz üçlü bir aileyiz. Bundan önce de bir aileydik. Belgeler bunu sadece resmileştirmiş oldu” diyor.

Kolombiya’da eşcinsel evlilikler anayasa mahkemesince onaylanmıştı

18 yıldır beraber olan Bermudez ve Rodriguez Kolombiya’da 2000’de medeni birliktelik hakkını kazanan ilk eşcinsel çift. Ülkenin anayasa mahkemesi 16 yıl sonra eşcinsel evlilikleri onayladı.

Birlikteliklerinin 8 yılında Alex Esneider Zabala ile üçlü ilişki yaşayan çifte dört yıl önce de Prada katılmış. Dörtlü birlikteliklerini kutlamak için bir tören düzenlemeyi planlarken Zabala mide kanserine yakalanmasının ardından hayatını kaybedince, geride kalan eşleri törenin yeterli olmayacağını düşünmeye başladı.

“Büyük mücadele verdik”

Bermudez “Kendimizi bir aile olarak görsek de Alex’in eşleri olarak tanınmak için büyük mücadele verdik” diyor.

Bunun üzerine geride kalan üçlü, ilişkilerini resmileştirmek için harekete geçti. Bermudez ve Rodriguez’in medeni birliktelik belgelerini hazırlayan avukat Rincon-Perfetti de yardıma hazır olduğunu açıkladı.

Rincon-Perfetti dünyada üç erkeğin çokaşklı bir ilişkide yasal onay aldığı başka bir vaka olmadığını söylüyor.

“Pek çok üçlü ilişki gizli kapaklı yürüyor”

“Pek çok üçlü ilişki gizli kapaklı yürüyor” diyen avukat Rincon-Perfetti bu örneğin ardından diğer çok aşklı ilişki yaşayanların da benzer bir yasal statü için harekete geçebileceğini söylüyor.

Muhafazakarlar tepkili

Ancak bu tür adımlar ülkedeki muhafazakarların tepkisine yol açıyor. Muhafazakar gruplar eşcinsel evliliklere izin veren kararın iptal edilmesi ve Medellin kentinde üçlü birlikteliğe onay veren noterle ilgili disiplin soruşturması başlatılması çağrıları yapıyor.Üçlü ve avukatları ise medeni birlikteliğin iptal edilemeyeceğini savunuyor.

Düğünleri de bir ilk olacak

Bermudez ve Rodriguez ikili ilişkilerini 18 yıllık geçmişlerinde pek çok kez kutladı ancak gelecek aylarda yapılacak üçlü düğün töreni bir ilk olacak. Üçlünün düğününde nikahı bir kadın rahip kıyacak ve her bir damat su, ateş, toprak temalarındaki dansla temsil edilecek. Dördüncü, hava dansı ise ölen eşleri Zabala’yı temsil edecek.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?