Son Dakika Haberler

Dünyadan Donald Trump’a ‘Müslüman’ tepkisi yağıyor: ‘Tayyip Erdoğan’dan ses çıkmaması düşündürücü

Dünyadan Donald Trump’a ‘Müslüman’ tepkisi yağıyor: ‘Tayyip Erdoğan’dan ses çıkmaması düşündürücü
Yorum Yap

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın kararı dünyayı ayağa kaldırdı. Donald Trump’ın bu kararına tepkiler yağdı. Yeni ABD Başkanı Donald Trump, cuma günü imzaladığı yönerge ile ABD’nin göçmen programını 120 gün boyunca askıya almıştı. Kararla Suriyelilerin ülkeye girişi süresiz olarak durduruldu ve aralarında İran ve Irak’ın da bulunduğu 6 Müslüman ülkenin yurttaşlarına ABD’ye giriş sınırlandı. Karara dünyadan art arda tepkiler geldi, ancak Ankara sessiz…

 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Kanada, İngiltere, Almanya, İsveç’in de içinde bulunduğu birçok yerde insanlar sokaklara dökülerek tepkide bulundu. İnsanlar “Hepimiz Müslümanız” yazan pankartlarla durumu protesto etti.

 

İngiltere Başbakanı May, ABD Başkanı Trump’ın ülkeye gelen Müslümanlara yönelik engelleyici kararına tepki gösterdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve İçişleri Bakanı Amber Rudd’a, Amerikalı mevkidaşlarını arama talimatı gönderdi. Bakanlar, Trump’ın Orta Doğu ve Afrika’daki yedi Müslüman ülkenin halklarına vize yasağı getirme kararnamesine karşı tepkilerini gösterecekler.

Dışişleri Bakanı Johnson daha önce attığı tweet’te, ‘insanları milliyetine göre yaftalamanın “ayrımcı ve yanlış” olduğunu’ yazmıştı.

 

ABD’ye bir tepki de Kanada‘dan geldi. Trump’ın mültecilere yasak getirdiği gün Kanada Başbakanı Trump sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden “Kanada’ya hoş geldiniz” (#WelcomeToCanada) etiketiyle “Zulüm, savaş ve terörden kaçanları, inançları ne olursa olsun Kanadalılar sizi memnuniyetle karşılayacaktır. Çeşitlilik gücümüzdür” şeklinde paylaşımda bulundu.

 

Tepki gösterenler arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel de bulunuyor. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert açıklamasında “Başbakan Merkel, ABD hükümetinin göçmenlere ve belli ülkelerin vatandaşlarına karşı getirdiği giriş yasağını esefle karşılıyor. Merkel, terörizmle mücadelede gerekli olsa bile belli etnik kökenlerden ve inançlardan insanların şüphe altında bırakılmasının haksız olduğunu düşünüyor” dedi.

 

İsveç Prensesi  ise Madeleine eşi İngiliz-Amerikan vatandaşı olan işadamı Chris O’ Neill İnstagram hesabında ellerini yüzüne kapatıp ağlayan New York’un ünlü Özgürlük Anıtı fotoğrafını paylaşarak Donald Trump’a “Acınacak cahil bir insansınız” diye seslendi.

 

ANKARA SESSİZ

Donald Trump’ın ABD’yi ayağa kaldıran ve dünyadan tepkilerin gelmesine neden olan kararı hakkında Türkiye hükümeti adına Ankara’dan resmi bir açıklama gelmiş değil.

Cuma günü alınan karar sonrası Ankara sessizliğe gömülürken tek açıklama CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu dün yaptığı açıklamada, “Bir ülkeyi, vatandaşlarını toptancı bir anlayışla terör şüphelisi olarak görmek çağ dışıdır” ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: