Dünyanın her yerinde vizyona giren ancak Türkiye’de giremeyen ‘lezbiyen aşk’

Dünyanın her yerinde vizyona giren ancak Türkiye’de giremeyen ‘lezbiyen aşk’…

Dünyanın pek çok yerinde 2016’da vizyona girmesine rağmen Türkiye’de vizyona girmeyen ‘lezbiyen aşk’…

Lezbiyen aşkı ve erkek egemen sistemde kadın dayanışmasını konu alan “Hizmetçi” filmi dünyanın pek çok ülkesinde 2016’da vizyona girdi. Film, Türkiye’de hala vizyona girmedi.

 

Dünyanın pek çok yerinde 2016 yılında vizyona giren Güney Kore yapımı “Hizmetçi” fimi, Türkiye’de gösterime bir türlü girmiyor. Sarah Waters’ın “The Fingersmith” adlı romanından uyarlanan ve Cannes Film Festivali’nde yarışan, Park Chan-wook imzalı film lezbiyen aşkı ve erkek egemen dünyada kadın dayanışmasını anlatıyor.

 

Nisan’da gösterime girecekti

Kaos GL’den Aslı Alpar’ın haberine göre, film bu yılın Nisan ayında Başka Sinema kapsamında gösterime girecekti ancak gösterim için duyurulan tarihten kısa bir süre önce, Başka Sinema, sosyal medya hesaplarından filmin “ithalatçı ile ilgili problemlerden dolayı” gösterime giremeyeceğini duyurmuştu.

Lezbiyen aşkı konu edinen filmin, gösterime kısa bir süre kala iptal edilmesinin nedenine ilişkin Başka Sinema, kendilerinin de bilgisi olmadığını, ithalatçı firmanın kendilerine “eksik belgeler olduğu için eser işletmenin vizyon tarihine yetiştirilemeyeceği” şeklinde bilgi verdiğini söyledi.

 

Sebep teknik mi, içerik mi?

Filmin gösterime girmemesinin gerekçesinin ne olduğu, içerikten mi teknik sebeplerden mi kaynaklandığı hala merak konusu.

 

Gazete Yolculuk

 

%d blogcu bunu beğendi: