Dünya’ya çok benzeyen iki yeni gezegen bulundu

Dünya’ya çok benzeyen iki yeni gezegen bulundu

Bilim insanları, canlı yaşamına uygun olacak ısı ve su varlığı olduğu düşünülen Dünya’ya çok benzeyen iki yeni gezegen buldu.

Geçen yıl yedi gezegen ve bir yıldızdan oluşan Trappist-1 olarak adlandırılan güneş sistemini keşfeden bilim insanları, bu keşfin ardından Dünya benzeri bir gezegen bulmak için araştırmalara başlamıştı.

Trappist-1 sistemini incelemeye başlayan gökbilimcilere göre, Samanyolu genelinde Dünya kadar büyük ve kayalık gezegenler bulunabilir.

Gezegensel Bilim Enstitüsü’nden Doktor Amy Barr, Macaristan’daki meslektaşlarıyla Trappist-1 sistemindeki gezegenlerin matematiksel bir modelini çıkardı.

Modellemeden elde edilen bulgularla bilim insanlarına göre, sistemde yer alan yedi gezegenin altısında sıvı veya buz halinde olmak üzere su ve hatta gezegenlerden birinde okyanus bulunabilir.

Ekip daha sonra, gezegenler üzerindeki muhtemel yüzey sıcaklığını belirlemek için gezegenlerin yörüngelerini modelledi.

Barr Guardian’a yaptığı açıklamasında, “Tappist-1 sistemindeki gezegenler yumurta şeklinde değişik bir yörüngede yer alıyor. Yani gezegenler, sistemlerindeki yıldızın yörüngesinde döndükleri her seferde biraz daha esniyor ve genişliyor” dedi.

Jüpiter’in uydusu Io’da da, gezegenlerde anlatılan aynı itme-çekme hareketi gerçekleşirken gökbilimciler bu eylemi gelgit sıcağı olarak adlandırıyor. Bu sıcaklık nedeniyle de Io’nun yüzeyi yanardağlar, lav akıntıları ve kalderanın patlamasıyla oluşuyor.

Barr, Jüpiter’de gözlemlenen hareketin gezegenlerde de benzer bir şekilde oluştuğunu söylerken, “Yaşanan esneme ve genişleme gezegenin iç yapısında ısınmaya neden olduğu için, gezegenin kendi iç sürtünmesine göre hareket ettiğini düşünüyoruz” dedi.

Astronomy ve Astrophysics dergisinde yayınlanan makalede bilim insanları, modellemesi çıkarılan sistemdeki gezegenlerin a,b,c,d,e olarak sıralandığını, gelgit sıcağı barındırmaları sebebiyle en yaşanabilir gezegenlerin ise d ve e gezegenleri olarak adlandırıldığını açıkladı. Barr, “makul bir yüzey sıcaklığı” ile bu gezegenlerin “ılıman bölgede” olduğunu ifade ediyor.

Gelgit sıcaklığının sadece bir gezegeni ısıtmakla kalmayıp, aynı zamanda gezegenin kimyasını, manto içindeki akışını ve yaşamın gelişmesine müsait şartları barındırması sebebiyle incelenen gezegenlerde gelgit sıcağının var olma olasılığı, bilim insanlarını üzerinde yaşam koşulları bulunan gezegenleri arama ve incelemede teşvik ediyor. (DHA)

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: