Duydunuz mu? Dersim'de ormanlar yanıyor / Ferhat TUNÇ - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Duydunuz mu? Dersim’de ormanlar yanıyor / Ferhat TUNÇ

Duydunuz mu? Dersim’de ormanlar yanıyor / Ferhat TUNÇ
Yorum Yap

Duydunuz mu?

Dersim’de ormanlar yanıyor.

Kutuplardan bir yerden bahsetmiyorum. “Çağdaş” Neronların eliyle meşe ormanları yakılan coğrafyadan, Türkiye’nin 62 plakalı ilinden yani resmi adıyla Tunceli’den söz ediyorum.

Fırat’ın doğusunda bir il duydunuz mu? Baskı yıldırma politikalarıyla insansızlaştırılmak ve yalnızlaştırılmak istenen Dersim’den söz ediyorum.

Ormanları yakılarak nefesiz bırakılmak istenen kentten…

Batıda çalılık yangınında veryansın edenler ne hikmetse Dersim’e kör ve sağırdırlar. Dersim’i çevreleyen meşe ormanları operasyon gerekçesiyle günlerdir yakılıyor. Eskiden gizli yapar ve inkar ederlerdi. Şimdi göstere göstere yakıyorlar!

Yakılan ormanlık alanların “özel güvenlik bölgesi” gerekçesiyle Dersimliler tarafından söndürülmesine de izin verilmiyor.

Dersim’in yaşam kaynağı meşe ormanlarıyla birlikte yabanıl bir yaşam da yok ediliyor.

Bir devlet kendi ormanlarını nasıl yakar? Evet yıllardır bu sorunun cevabını arıyoruz. Çakıl taşı edebiyatı yapıp doğası ve tarihiyle yok eden, yakan ve barajlara gömen bir devlet yoktur.

Dersim’den yetkililere ve vicdanlı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyorum. 6831 sayılı Orman Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri gereği müdahale hukuksal zorunluluktur. Devlet derhal yasal sorumluluğunu yerine getirmeli yanan ormanların söndürülmesine izin vermelidir.

Ferhat TUNÇ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: