Egemen Bağış Ağzındaki Baklayı Çıkardı: ‘Atatürk dönemi, örtülü başkanlık sistemiydi’

Egemen Bağış: ‘Atatürk dönemi örtülü başkanlık sistemiydi’

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, ‘Atatürk dönemi örtülü başkanlık sistemiydi kimse buna itiraz edemez.’ dedi.

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, dün Meclis’te kabul edilen anayasa değişiklik paketinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Güçlü, bölgesinin umudu, lideri ve etkili bir Türkiye ortaya çıkıyor. Bizdeki mevcut sistem parlamenter sistemde değil. Bizdeki aşure sistemidir. Atatürk dönemi örtülü başkanlık sistemiydi kimse buna itiraz edemez. İnönü’nün ilk dönemi de başkanlık sistemidir, sonradan sulandırılmıştır” dedi.

 

foto:birgün

 

“15 Temmuz Sonrası Türkiye” ve “Gençler Yeni Anayasa’dan Neler Bekliyor” konulu konferansa katılan Egemen Bağış, Dia Center’de düzenlenen konferansta, eskiden dış güçlerin Türkiye’ye farklı baktığını ifade ederek, “AK Parti öncesindeki Türkiye, Batı, NATO, AB ve ABD için çantada keklik bir müttefikti. Yani onlar emreder, Türkiye harfiyen yerine getiren bir yapıya sahipti. Son dönemde Türkiye büyüdü, güçlendi. Onun verdiği öz güvenle bu çantada keklik olarak gören aşağılık akıl zihniyeti temsilcilerinin talimat vari taleplerine benim halkımın hassasiyetleri var. Bölgemizin beklentileri var. Ulusal çıkarlarımız var demeye başladık” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye ‘one minute’ dedi”

Türkiye’nin tehditlere karşı ‘one minute’ dediğine vurgu yapan Bağış, “Türkiye’nin ‘one minute’ demesini kabullenemeyenler oyunlar üstüne oyun kurmaya başladılar. İlk hamleleri Gezi Parkı olaylarıydı. Gezi Parkına giden vatandaşlarımızın yüzde 99’u belki çok iyi niyetliydi ama onları farklı algılarla oraya sürükleyen zihniyet, çok kötü niyetliydi. Şimdi bakıyoruz. Onlara çadırları yakın talimatını verenlerle, 15 Temmuz’da TBMM’yi bombalayın diyenler aynı hainler. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düşmesinin arkasındaki karanlık güçlerle Rus uçağını düşürten karanlık zihniyet aynı yerden talimat alıyor. Ama bu sistemi denedikleri Ukrayna’da, Şili’de, Cezayir’de, Libya’da, Tunus’da hep hükümetler düştü. Ancak bu millet enteresan bir millet. Gezi olaylarından sonra liderine, iktidarına, istikrarına daha çok sahiplendi” diye konuştu.

 

“Atatürk dönemi örtülü başkanlık sistemiydi kimse buna itiraz edemez”

Anayasa paketinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bağış, “Aslında sorunu iyi irdelediğimizde içimize fitne sokabilmeleri için adete davetkar bir hükümet sistemimiz olduğunu görüyorsunuz. Bunu değiştirmek için bu sabaha karşı kabul edilen Anayasa değişikli paketi çok önemli. Siz bir iş yerinde iki patron olursa orada fitne çıkarırsınız. Bir gemide iki kaptan olursa, orada birbirlerine düşürebilirsiniz. Ancak onu teke düşürdüğünüz zaman kişiyi kendisiyle kavga ettiremeyeceğine göre o olasılık ortadan kalkmış olur. Şu andaki mevcut hükümetimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 65. hükümeti. 93. yıllık Cumhuriyetin 65. hükümeti. Hesap ortada. Eğer biz istikrarlı başkanlık sistemini koruyabilseydik, 65. hükümete gelmek 325 yıl sürerdi. Atatürk dönemi örtülü başkanlık sistemiydi kimse buna itiraz edemez. İnönü’nün ilk dönemi de başkanlık sistemidir, sonradan sulandırılmıştır. Biz 65. hükümete 93 yılda geldik. Yani sistemin bize attığı 262 yıllık bir kazık var, kayıp var. Hizmet verebilmek, bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız en az 5 yıllık sürelerde imkanınızın, planınızın, programınızın olması lazım. Bizdeki sistem parlamenter sistemde değil. Bizdeki aşure sistemidir. Yasama, yürütme ve yargı arasında kontrol, yok. Uydurmuş muhalefet diyor ki denetim ortadan kalkıyor. Tam aksine şu anda denetim yok. Yeni sistemde yasama, yürütme ve yargı arasındaki çizgiler çok net bir şekilde ayrılıyor. Meclisin görevi yasa yapmak ve denetlemek” dedi.

 

foto:internethaber

 

Adı yolsuzluk ve rüşvet iddialarına karıştıktan sonra AKP tarafından ‘aklanan’, internette yayınlanan bir ses kaydında ise “Bu Bakara iyi makara” diyerek Kuran’la dalga geçtiği iddia edilen Avrupa Birliği ve Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış, bu iddiaların ardından görevini bırakmak zorunda kalmıştı.

 

 

kaynak:mynet haber

 

%d blogcu bunu beğendi: