Elçi suikastinin en kritik delilinin Adli Tıp Kurumu Başkanı’nın emriyle yok edildiği ortaya çıktı - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Elçi suikastinin en kritik delilinin Adli Tıp Kurumu Başkanı’nın emriyle yok edildiği ortaya çıktı

Elçi suikastinin en kritik delilinin Adli Tıp Kurumu Başkanı’nın emriyle yok edildiği ortaya çıktı
Okunma : 767 views Yorum Yap

Adli Tıp doktoru Mehtap Altuğ, resmi ifadesinde Elçi suikastinin en kritik delilinin Adli Tıp Kurumu Başkanı’nın emriyle yok edildiğini iddia ederek bunu kanıtlamak için deliller sundu…

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare’nin önünde basın açıklaması yaptıkları sırada çıkan çatışmada kimden geldiği belli olmayan kurşunun hedefi olarak hayatını kaybetti. Cinayeti aydınlatacak en önemli delilin ise Adli Tıp Kurumu’nda dosyadan çıkartıldığı iddia ediliyor.

Adli Bilimler Genetik Doktoru Mehtap Altuğ, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Tahir Elçi davasının Adli Tıp Kurumu Soruşturmasındaki resmi ifadesinde, Tahir Elçi suikastında faili ortaya çıkartabilecek en önemli kanıtın, Adli Tıp Kurumu’nda dosyadan çıkartıldığı iddia etti. Ancak konunun üstü kapatıldı.

Boldmedya’dan Cevheri GÜVEN’in haberine göre; Tahir Elçi suikastında faili ortaya çıkartabilecek en önemli kanıtın, Adli Tıp Kurumu’nda dosyadan çıkartıldığı ortaya çıktı. Delilin yok edilmesi olayını İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda çalışan Adli Bilimler Genetik Doktoru Mehtap Altuğ, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Adli Tıp Kurumu Soruşturmasındaki resmi ifadesinde anlattı. Ancak konunun üstü kapatıldı.

Haberde şu detaylara yer verildi:

Elçi’yi vuran kurşunun hangi silahtan çıktığı aradan geçen dört yıla rağmen tespit edilemedi.

Etkin bir soruşturma yürütülmediğine dair Elçi ailesi ve hak savunucularının itirazları devam ederken, suikastı aydınlatabilecek en önemli delilin dosyadan çıkartıldığı ortaya çıktı.

Elçi dosyasına ait deliller Adli Tıp Kurumu’na geldikten sonra; Adli Tıp Uzmanı Arif Bingöl, Elçi’nin vurulduğu sokaktan toplanan delilleri incelemeye aldı. Bingöl, deliller üzerinden DNA izi toplamaya yarayan eküvyon çubuğu üzerinde erkek DNA’sı tespit etti ve bunu kayıt altına alarak UYAP sistemine girdi. Ancak Adli Tıp Kurum Başkanı Yalçın Büyük’ün talimatıyla bu delil dosyadan çıkartıldı. UYAP’taki dosyasının onayı ise Daire Başkanı Bestami Çolak tarafından iptal edildi. Böylece faili ortaya çıkartabilecek en önemli delil karartıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: