Elif Çakır: Ben uzun süre 'başkanlık' sisteminin savundum ama... - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Elif Çakır: Ben uzun süre ‘başkanlık’ sisteminin savundum ama…

Elif Çakır: Ben uzun süre ‘başkanlık’ sisteminin savundum ama…
Yorum Yap

Elif Çakır da desteklediği ‘başkanlık’ sistemini eleştirdi: Ben uzun süre ‘başkanlık’ sistemini savundum. AKP kendi iktidarından ve Cumhurbaşkanından bağımsız bir şekilde bir cerrah gözüyle sistemi masaya yatırmalı. Sistem alarm veriyor, bu görmezden gelinemez

İlk olarak İstanbul seçimlerinin ardından yapılan ilk grup toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu, ardından da Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu’nun çağrısıyla gündeme yerleşti. Liderler, başkanlık değilse de hükümet sisteminde revizyon çağrısı yaptı. Meclis’in yetkilerinin arttırılması ve kuvvetler ayrılığının sağlanması konusunda yeniden tartışmalar başladı. Ancak tartışmalar gösteriyor ki sistemden rahatsız olan yalnızca muhalefet değil. Vekiller bakanlarla görüşemiyoruz diye rahatsızken, “destek verdik ama beklentiyi karşılamadı” diyen yandaş gazeteciler de rahatsızlığını dile getiriyor.
Karar gazetesi yazarı Elif Çakır da bu pişmanlığı yaşayan isimlerden. Elif Çakır, sisteme destek vermesine rağmen vaat edilenin tersinin yaşanması konusunda sisteme eleştiri getirdi. Çakır, köşesinden sistemin alarm verdiğini ve bunu görmezden gelmenin mümkün olmadığını söyledi.

Söz konusu yazının ilgili bölümü şöyle:

Ben uzun süre hükümet modeli olarak ‘başkanlık’ sistemini savundum.
O gün ne vaat edildiyse tam tersi gerçekleşti.
Nitekim Türkiye’nin sorunları daha da derinleşti.
Ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçtikten bir yıl sonra sistem alarm vermeye başladı. Zaten alarm veren bir sistemdi. Şimdi alarmı duymazdan ve görmezden gelmek mümkün değil.
Şimdi Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin röntgeninin çekilmesi ve arızalı yanlarının düzeltilmesi gerektiğini muhalefet partileri söylemiyor, hükümet yetkilileri söylüyor.
Ben de aynı fikirdeyim. Evet, AK Parti kendi iktidarından ve Cumhurbaşkanından bağımsız bir şekilde bir cerrah gözüyle sistemi masaya yatırmalı ve gözden geçirmelidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: