Emekliye promosyon adı altında zulüm

Emeklilerin promosyon alabilmeleri için bankaların öne sürdüğü bazı şartları kabul etmeleri gerekiyor. Şartların ağırlığı ise emeklileri isyan ettirdi. Şartlardan birini yerine getiremeyen emekli ise promosyon alamayacak.

Bankalarla sağlanan anlaşmaya göre emekliler promosyonlarını tek seferde alamayacak. Paranın alınması için her emeklinin 3 ay içinde bir kamu bankasıyla sözleşme imzalaması gerekiyor. Üstelik bu şart; maaşını herhangi bir kamu bankasından alan emekli için de geçerli.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AKP hükümeti emekli promosyon ödemelerini tam bir işkenceye ve şantaja dönüştürdü. Bu uygulamalarla emekli vatandaşlarımız bankalar tarafından adeta rehin alınacak” dedi.

Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bankayla anlaşma imzalayan emekli, maaşını 3 yıl süreyle ilgili bankadan almayı taahhüt edecek. Üç yıl dolmadan herhangi bir nedenle, maaşını başka bir bankaya taşımaya kalkarsa SGK emeklinin almış olduğu promosyon miktarını maaşından kesecek. Emeklinin o güne kadar aldığı miktarı, bankaya geri verecek.

Daha açık bir ifadeyle emekli, promosyon almanın karşılığında SGK’ya maaşını bloke etme yetkisi verecek.

Sorun bununla da bitmiyor. Promosyon ödemesi almak isteyen emekliler ayrıca, her ay ödediği iki sabit fatura (elektrik, su vb) için promosyon aldığı bankaya otomatik ödeme talimatı verecek. Emekli vatandaşımızın hesabında sürekli para bulundurması gerecek.

Diyelim ki; emekli yurttaşımız paranın tümünü çekti. Bu kez de banka otomatik ödeme talimatıyla faturaları tahsil edecek ve faiz işletecek. Bunun içinde banka emeklilere zorunlu olarak kredi kartı verecek ya da kredili mevduat hesabı açtıracak.”

 

Referandumdan önce promosyonların yatırılacağı açıklandı.

Promosyon ödemelerinin referandum öncesi yapılacağının sinyali bakan tarafından verilmişti. İktidar medyası bu haberleri adeta petrol-altın bulunmuş şeklinde açıkladı. Promosyon şartları netleşince, bunun bir balondan ibaret olduğu ortaya çıktı. Bu şartlar emeklilere işkencedir. Hükümet referanduma yönelik bu siyasi yatırımını da yüzüne gözüne bulaştırmıştır.

 

%d blogcu bunu beğendi: