Emre Kınay: “Evetçi topçularla ‘hayırcı’ sanatçılar televizyonda canlı yayına çıksınlar”

Dün eski futbolcu ve TFF  yeni başkan adayı Rıdvan Dilmen’in başlattığı; Arda Turan, Burak Yılmaz ve Murat Boz’un da destek verdiği anayasa değişikliğine ‘evet’ kampanyasına tepkiler yağıyor.

Oyuncu Meltem Cumbul ve Barış Atay’dan sonra Emre Kınay da resmi Twitter hesabından tepki göstererek ‘evetçi futbolcularla hayırcı sanatçıları’ tv de karşı karşıya gelmeye davet etti.

Emre Kınay, evetçi futbolculara ‘sahibinin sesi’ göndermesinde bulunurken “Teklifim tv yorumcusu ve TFF profesyonel ligde top oynayan ‘evetçi’ topcularla ‘hayırcı’ sanatçılar tvde canlı yayına çıksınlar. Olmaz mı?” dedi.

“Politikacı taraflardan madem açık oturuma çıkmaya cesaret yok (cesareti olanları tenzih ederim) ‘hayır’ diyen sporcu,sanatçı vs ile ‘evet’ diyenler gerekçelerini halk önünde tartışsınlar. Madem alenen açıkladılar… Buyrun niye evet, niye hayır, bize de anlatın anlayalım.” diyen Kınay  “Ama yüz yüze, öyle cep telefonu kamerasına solo yok! Soruya cevap maddelere açıklamalı neden evet, neden hayır! Kim anlamış öğrenelim!” diye devam etti.

Kınay, bir takipçisinin yorumu üzerine ise bu kampanyanın ‘sipariş üzerine yapıldığının belli olduğu ve menfaat koktuğu’ yorumunu yaptı.

 

Emre KINAY Kimdir?

Emre Kınay, 5 Mart 1970 tarihinde İstanbul’da doğdu. Annesi Remziye Kınay ve babası da tiyatrocu olan Emre Kınay, besteci Erdem Kınay’ın ağabeyidir. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Küçükçekmece’de tamamlayan Kınay, 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü kazandı ve kaydoldu.

Emre KINAY

1995 yılında Konservatuvar eğitimini tamamlayarak mezun olan Kınay, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yükseklisans eğitimine başladı, ancak tez aşamasında akademik çalışmalarını durdurdu.

Kınay, tezini tamamladıktan sonra ilk hedefinin doktora yapmak olduğunu da kendisiyle yapılan röportajlarda belirtiyor. Aynı zamanda Konservatuvar eğitimi sırasında çocuklarla başlayan tiyatro eğitimciliğini de aralıklarla halen devam ettiriyor.

2004 yılında oyuncu Emine Ün ile dünya evine giren Kınay, 2009 tarihinde 5 yıl süren evliliğini sona erdirdi. Duru adında bir kızı bulunan Kınay, aynı zamanda 2005 yılı mart ayı itibariyle “Duru Tiyatro”yu kurdu.

Halen “Duru Tiyatro”nun ilk oyunu “Kara Sohbet”in temsillerine devam etmekte. 2014 yılında senaryosunu Gani Müjde’nin yazdığı ‘Sil Baştan’ adlı dizide de oynayan sanatçının Afife Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü dahil olmak üzere üç ödülü bulunmaktadır.

1991 yılından günümüze 15 tiyatro oyunu ve 30’a yakın sinema yapımını gerçekleştiren Kınay, İnşaat, Güneşi Beklerken ve Dürüye’nin Güğümleri yapımlarıyla gündemde kaldı.

%d blogcu bunu beğendi: