Erdoğan: Sadece Suriyeli sığınmacılar için 37 milyarı aşan bir harcama yaptık - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Erdoğan: Sadece Suriyeli sığınmacılar için 37 milyarı aşan bir harcama yaptık

Erdoğan: "Sadece Suriyeli sığınmacılar için 37 milyarı aşan bir harcama yaptık. Avrupa'ya düzensiz geçişi yüzde 99 azalttık"

Erdoğan: Sadece Suriyeli sığınmacılar için 37 milyarı aşan bir harcama yaptık
Yorum Yap

Erdoğan: “Sadece Suriyeli sığınmacılar için 37 milyarı aşan bir harcama yaptık. Avrupa’ya düzensiz geçişi yüzde 99 azalttık”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye halihazırda 3.6 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. BM’ye göre sadece Suriyeli sığınmacılar için 37 milyarı aşan bir harcama yaptık” dedi. Erdoğan ayrıca, “Avrupa’ya düzensiz geçiş sayılarını yüzde 99 oranında azalttık” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Zirve Oturumu’nda konuştu.

Erdoğan, Zirve toplantısında Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Dönem Başkanlığını yürüten Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile Konsey üyeleri Şefik Caferoviç ve Zeljko Komşiç’e misafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.
Dönem başkanlığını başarılı şekilde yürüten Bosna Hersek’i tebrik eden Erdoğan, “Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci’nin başarısı, sadece ülkelerimizin değil, Avrupa kıtasının da huzuru, istikrarı ve refahı için mühimdir” diye konuştu.

Erdoğan, sürecin aynı zamanda Balkan ülkelerinin Avrupa-Atlantik kurumlarıyla entegrasyonuna da kritik katkılarda bulunduğunu kaydetti.

Erdoğan, son dönemde Avrupa Birliği’nin genişleme siyasetinin kimi dar görüşlü popülist çevrelerce esir alındığını gördüklerini vurgulayarak, “Kıta genelinde yükselen ayrımcı ve dışlayıcı akımlar sadece Avrupa’nın iç barışını değil geleceğini ve umut olma potansiyelini de tehdit ediyor. Avrupa liderlerinin vizyoner bir şekilde hareket edeceklerine, Balkanların Avrupa ile bütünleşmesi idealine sahip çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Göç, ulaşım bağlantıları konularına yoğunlaşacağız

Erdoğan, göç, insan kaynağı kalitesinin artırılması, bölge içi ulaşım bağlantılarının yaygınlaştırılması gibi meselelere yoğunlaşacaklarını söyledi.

Son birkaç yıldır bölgede çok ciddi insan hareketliliğinin yaşandığını belirten Erdoğan, “Suriye, Irak, Afganistan ve Kuzey Afrika kaynaklı yoğun bir düzensiz göç baskısıyla karşı karşıyayız. Avrupa Birliği ülkeleri sayıları onlarla ifade edilecek mülteci kotalarında dahi anlaşamazken Türkiye hali hazırda 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Birleşmiş Milletler hesaplamalarına göre bugüne kadar yalnızca Suriyeli sığınmacılar için 37 milyar doları aşan harcama yaptık . Ülkemiz bu kapsamda son iki yıldır insani kalkınma yardımlarında milli gelirine oranla dünyada ilk sırada yer aldı” diye konuştu.

Avrupa’ya düzensiz göçü yüzde 99 azalttık

Türkiye’nin düzensiz göçle mücadele konusunda her türlü tedbiri Ege Denizi başta olmak üzere her alanda hayata geçirdiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“2005-2017 döneminde ülkemizde yakalanan düzensiz göçmen sayısı 1 milyon kişiyi aşmıştır. Yine aldığımız tedbirler sayesinde Ege’de yaşanan insani trajedilerin çok büyük oranda önüne geçtik ve Avrupa’ya düzensiz geçiş sayılarını yüzde 99 oranında azalttık.

Böylece başta Balkan ülkeleri olmak üzere Avrupa kıtasının tamamının güvenliğine paha biçilemez katkı sağladık. Ancak bu zorlu süreçte Avrupalı dostlarımızdan beklediğimiz desteği ve insani tavrı göremedik. Üzülerek belirtmek isterim ki Türkiye gibi Suriye’ye komşu ülkeler ile Balkanlar gibi transit bölgeler düzensiz göç akınının tüm yükünü taşımak zorunda bırakılmıştır. Suriyeli mülteciler için harcanmak üzere ülkemize verilen katkı taahhütleri yerine getirilmemiştir. Avrupa Birliği’nin tam 6 milyar avroluk taahhüdünden şimdiye kadar sadece 2,5 milyar avrosu serbest bırakılmıştır.”

Sputnik

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: