Erdoğan nihayet itiraf etti: Tek kişide bu gücü topluyoruz

Erdoğan, anketlerde ‘hayır’ oylarının önde olduğunun ortaya çıkmasının ardından adını anmaktan kaçındığı  HDP’lileri de nihayet hatırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’da katıldığı toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan’ın gündemi ‘Başkanlık sistemi’ idi. Erdoğan, “Bu ülkede cumhurbaşkanının başbakana anayasa kitapçığını fırlattığını gördük mü? Şimdi biz bunu da kaldırıyoruz. Cumhurbaşkanı ile başbakanın gücü aynı kişide birleşeceği için çekişme yaşanmayacak. Tek kişide bu gücü topluyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ’da toplu açılış törenine katıldı. Burada yaptığı konuşmada itiraf niteliğinde açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Bu ülkede cumhurbaşkanının başbakana anayasa kitapçığını fırlattığını gördük mü? Şimdi biz bunu da kaldırıyoruz. Cumhurbaşkanı ile başbakanın gücü aynı kişide birleşeceği için çekişme yaşanmayacak. Tek kişide bu gücü topluyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, tepki toplamasına rağmen ‘hayır’ oyu kullanacak vatandaşları terörle ilişkilendiren sözlerini yineledi.

 

Bir insanın karakterinde tarafsızlık olur mu?

Erdoğan, “Eski dönemde çok tartışılan sıkı yönetim artık kalkıyor. Bu ülkede artık sıkı yönetim olmayacak. Bunun yerine zorunlu durumlarda OHAL ilan edilerek sorunların üstesinde gelinmesi imkanı getiriliyor. Cumhurbaşkanının partisi ile ilişiğini kesme şartını ortadan kaldırıyoruz. Ya böyle şey olur mu? Cumhurbaşkanı olacaksın, kurucusu olduğu partiyle ilişkisi kesiliyor. Bir insanın karakterinde tarafsızlık olur mu? Olmaz, gerçekçi olmak lazım.

 

“hatta ve hatta”  HDP’ye gönül veren kardeşlerim size de sesleniyorum

Erdoğan, pekçok ankette ‘hayır’ oylarının önde olduğunun ortaya çıkmasının ardından adını anmaktan kaçındığı  HDP’lileri de hatırladı. HDP’lilere seslenen Erdoğan, “Ak Parti’ye gönül veren kardeşlerim. MHP’ye gönül veren kardeşlerim, CHP’ye gönül veren kardeşlerim size sesleniyorum hatta ve hatta HDP’ye gönül veren kardeşlerim size de sesleniyorum. Bu birlik ve beraberlikte gelin birleşin” diye konuştu.

%d blogcu bunu beğendi: