Erdoğan'dan AİHM kararına itiraz: Demirtaş kararı bizi bağlamaz - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Erdoğan’dan AİHM kararına itiraz: Demirtaş kararı bizi bağlamaz

Erdoğan’dan AİHM kararına itiraz: Demirtaş kararı bizi bağlamaz
Okunma : Yorum Yap

Hükümet kanadından AİHM kararına art arda itiraz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanını Erdoğan, AİHM kararına itiraz etti

AİHM bugün açıkladığı kararında ‘Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine’ hükmederek Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti. Karara ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AİHM’in Demirtaş kararı bizi bağlamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş kararı için, “Bizi bağlamaz” dedi. MHP Genel Başkanı Bahçeli’yle yarınki görüşmenin konusunun yerel seçim olacağını söyleyen Erdoğan, “Seçim ittifakını masaya yatıracağız” dedi.

Adalet Bakanı Gül: Nihai kararı Türk yargısı verir

AİHM’in ‘Demirtaş serbest bırakılsın’ kararına bir tepki de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den geldi. Gül, “Nihai kararı Türk yargısı verir. Kararı bir görelim” ifadesini kullandı.

Bakan Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin tutuklu yargılanan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği yönünde verdiği kararı değerlendirdi.

Bütçe çalışmaları nedeniyle kararı henüz görmediğini belirten Gül, “Nihai kararı Türk yargısı verir. Kararı bir görelim. Kaldı ki bu konuda yargılamayı verecek olan yargı mercii verecektir. Bizim bir şey söylememiz doğru değil” dedi.
Demirtaş’ın tahliye edilip edilmeyeceği sorusu üzerine Gül, “Kararı görmek lazım ve takdir edecek makam yargı makamıdır. AİHM iç hukukun bir parçası. Bunu da reformcu bir parti olarak AK Parti getirdi ama bu karar ne getiriyor, ne yapıyor, ne karar verilmiş, bunların takdiri de yine mahkemenin vereceği bir karardır” diye konuştu.

AİHM’in kararı, HDP tarafından coşkuyla karşılandı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: