Son Dakika Haberler

Erdoğan’dan CHP’li Özel’e: “Aşağıda olsaydım ağzının payını verirdim.”

Erdoğan’dan CHP’li Özel’e: “Aşağıda olsaydım ağzının payını verirdim.”
Yorum Yap

Erdoğan’dan CHP’li Özel’e: “Aşağıda olsaydım ağzının payını verirdim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te bugün yaşanan gerginlikle ilgili olarak “Ben aşağıda oturmuyorum oturduğum makam yukarıda. Onun için oradan ona verilecek herhangi bir cevabım olmaz ama aşağıda olmuş olsam onun sadece ağzının payını değil ona verilmesi gereken dersin en büyüğünü verirdim.” dedi.

15 CHP’li milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesine de değinen Erdoğan, “Güneş Motel olayından daha beter bir durum. YSK kararı cumartesi verse bu 15’ler olayı olmazdı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’nin açılışının 98. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclis’te düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 CHP’li milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesiyle ilgili olarak, “Bunun ötesinde senin 15 milletvekilin partinden ayrılıyor, sözde İYİ Parti’ye geçiyor. Sözde İYİ Parti’de, bugün onların koltuklarında o geçenler var mıydı? Bugün oraya onlar oturdu mu? Bu nasıl bir iş? Bunun ahlaki bir yanı olabilir mi? Bunun Güneş Motel olayından çok daha öte bir durumu söz konusu? Parlamentomuzun bu duruma düşmesi, bizim için gerçekten bir felaket. YSK, mesala kararı cumartesi de verebilirdi. YSK kararı cumartesi verseydi belki o zaman bu 15’ler olayı olmayabilirdi. Gerek sözde İYİ, gerekse CHP bu zor duruma düşmeyebilirdi.” dedi.

Erdoğan, “Ama 24 Haziran’da benim halkım, benim vatandaşlarım parlamentoyu bu derece kirli bir duruma düşürenlere gereken cevabı verecektir. Çünkü demokrasinin nezahati, nezaketi bu anlayışlarla olmaz. Onun için de bu işin çözüm yeri sandıktır. Sandıkta da 24 Haziran’da gereken dersi alacaklardır.” dedi.

Erdoğan, “Önce hep ‘sandık sandık’ dediler, şimdi ‘baskın seçim’ diyorlar. Siz istediniz, şimdi neden baskın seçim diyorsunuz? Biz de gönlünüzü yaptık işte. Hadi buyur, hayırlı olsun. ‘Er meydanı’ dediniz, buyurun meydan” ifadelerini kullandı.

“AŞAĞIDA OLSAYDIM CHP’Lİ ÖZEL’E AĞZININ PAYINI VERİRDİM”

Meclis’te bugün yaşanan gerginlikle ilgili olarak Erdoğan, “En çok üzüldüğüm tamamıyle yalanların diz boyu olduğu dürüstlükten tamamen uzak. Öncelikle 15 Temmuz gecesini konuşalım. 15 Temmuz’la ilgili olarak Sayın Başbakan’a yapılan itham gerekse şahsımla ilgili itham çok ağır. TV kayıtlarında saat 23:17’de Kılıçdaroğlu’nun nerede olduğu belli. Atatürk Havalimanı’nda ben daha ortada yokum. Marmaris’teyim. Beyefendi tanklarla görüşme yapıyor önü açılıyor Bakırköy’e belediye başkanına gidiyor. Orada olduğuna dair kahve içmesi vs çekimler belgeli olarak elde var. Diyor ki; bana önceden haber verilseydi diyor ben diyor cumhurbaşkanını beklerdim diyor. Ben bir defa o akşam duyurumu yaptım. Duyurumu yaptığım andan itibaren on binler meydanlara döküldü. Sen farklı bir insan değilsin ki. Eğer böyle tanklara darbelere meydan okuyorsan nasıl on binler geldiyse sen de gelirdin gelmeyip kaçarak Bakırköy e gitti. Bizim durumumuza gelince ben orada o terbiyesizliği yapan kişi cumhurbaşkanı’na karşı el kol parmak sallayan kişi terbiyesizin tekidir. Ben aşağıda oturmuyorum oturduğum makam yukarıda. Onun için oradan ona verilecek herhangi bir cevabım olmaz ama aşağıda olmuş olsam onun sadece ağzının payını değil ona verilmesi gereken dersin en büyüğünü verirdim. Çünkü Marmaris’ten çıkıp havaalanına gelince on binler vardı. On binlerle İstanbul Valisi ve Birinci Ordu Komutanı ile darbeye karşı operasyonu yönettim bunlardan haberi yok. Yok kuleyi boşaltmışız bilmem ne yapmışız tüm bunların hepsi zaten böyle bir operasyonu yürütme kabiliyeti olanların işidir. Bunlar yapılmayacak ne olacak bu yapıldı ve operasyon yönettik. 16 saat sonra iş bitti.” dedi.

ABDULLAH GÜL ADAY OLACAK MI?

Erdoğan, “Abdullah Gül aday olacak mı” sorusuna ise “Bunu ona sorun” diyerek yanıt verdi.

CHP’Lİ ÖZEL’DEN ERDOĞAN’A YANIT!

23 Nisan oturumunda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Özgür Özel, darbe girişimi gecesi Meclis’te hep beraber direndiklerini belirterek “Başbakan Binali Yıldırım Tuzla’ya bırakılmış, tanklar ediyor diye evinden alınmış, bilinmeyen bir yere doğru yola çıkmış, Ilgaz tüneline saklanmış, Jandarma çakarlarının görülmesinden sonra geceyi Ilgaz tünelinde geçirmiştir” diyerek şunları kaybetmişti:

“İstanbul Emniyet Müdürü, bugünkü genel başkanların defalarca kendisini aradığını söylemiş, darbeciler ayrıldıktan sonra inişe karar vermiş. Hangarda çıkan 4 saat hala izaha muhtaçtır.”

Binali Yıldırım “O gecenin gerçeği şudur. O gece, tanklar senin genel başkanına yol verirken, başbakanı uçaklara bu alçakları vurun demiştir” ifadeleriyle Özel’e yanıt verdi.

23 Nisan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’te yaşanan tartışmaya ilişkin CHP’li Özgür Özel’e tepki göstererek “Ben aşağıda olsaydım ağzının payını verirdim” ifadelerine Özel yanıt verdi.

“SİYASET DİLİ DEĞİL, TEHDİT DİLİ”

BirGün’e konuşan Özgür Özel, “Erdoğan’ın dili bir siyaset dili değil bir tehdit dilidir” dedi. Özel, “Tasfiye sürecindeki Başbakan Binali Yıldırım’ın da, söylediklerimizden rahatsızlık duyduğu anlaşılmaktadır. Tarafımdan kullanılan ifadeler Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın komisyona verdiği tutanak altındaki ifadeleridir” şeklinde konuştu. Özel, yarın yapacağı basın açıklamasında ifadelerin tamamını kamuoyuyla paylaşacağını aktardı.

“GENEL KURUL’DAN TAKİP ETSEYDİ YANITINI VEREBİLİRDİ”

Özel, Erdoğan’ın locada oturduğunu işaret ederek, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bugün TBMM Genel Kurulu’nda kullandığım, tamamı Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu tutanaklarında yer alan ifadelerden rahatsızlık duyduğu anlaşılmaktadır. Kendisi benim ifadelerime yönelik gerekli cevabın verilmediğini düşünüyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak parlamenter sistemi savunuyoruz ve 24 Haziran’da da seçimleri kazanarak, kuvvetler ayrılığını yeniden tesis edecek, parlamenter sistemi geri getireceğiz. Sistemi değiştirmemiş olsalardı, hükümetin başı TBMM Genel Kurulu’nu yukarıdaki locasından değil, Genel Kurul salonunda takip edebilirdi. Bu durumda, buradan yanıtını verebilirdi” dedi.

“AĞZIMIN PAYINI NEREDE VERMEK İSTERSE BEN HAZIRIM”

Erdoğan’a “Ağzımın payını, bana verilmesi gereken dersi nerede vermek istiyorsa ben hazırım. Kendisine en yakın medya kuruluşunda, kendi belirlediği gazetecilerle, kendi istediği saatte, kendi istediği kadar danışman ve koruma ordusuyla karşısına çıkmaya hazırım. Ben tek başıma geleceğim” diyerek tartışma çağrısı yaptı.

Özel sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Demokrasilerde siyasi figürler ‘bu kişi’ diye işaret edilebilir. Cumhurbaşkanlığı makamı, milletin meclisine ve milletin vekillerine yukarıdan bakma yeri ve hakaret etme yeri değildir. Erdoğan’ın dili bir siyaset dili değil bir tehdit dilidir. Demek ki Erdoğan, bundan sonra milletvekili ve grup başkanvekili belirlerken en iyi biat edeni, en sadık olanı değil, en iyi cevap verebilecek olanı tercih etmek durumundadır”

Özel, ayrıca Twitter hesabından şu yorumu yaptı:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)