Erdoğan’ın Başdanışmanı Çevik’ten skandal açıklama: 50 küsur şehit verdik ama Türk müteahhitler pastadan büyük pay alacak

Erdoğan’ın Başdanışmanı Çevik’ten skandal açıklama: 50 küsur şehit verdik ama Türk müteahhitler pastadan büyük pay alacak

Erdoğan’ın başdanışmanı İlnur Çevik, “Afrin’de 50 küsur şehit verdik ama iki önemli kazancımız var… Oradaki ihalelerde büyük pastayı Türk müteahhitler alacak” dedi.

“Rusya hava sahasını açmasaydı insansız hava aracı bile uçuramazdık” diyen Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı İlnur Çevik, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonu ve Zeytin Dalı Harekatını Rusya’nın desteği sayesinde yaptığını belirtti. Çevik “Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab’a ve Afrin’e girmeyi, insansız hava aracı bile uçuramazdık” dedi.

Türkiye’nin son dönemde ABD ve Rusya ile ilişkilerini yorumlayan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik, Suriye’de El Bab ve Afrin’e yönelik Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’nın Rusya’nın desteği sayesinde yapıldığını söyledi.

“RUSYA KENDİNİ CUMHURBAŞKANIMIZA KANITLIYOR”

Çevik, Rusya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma hakkında ise “Rusya son dönemde Cumhurbaşkanımıza kendini ispatlıyor. İyi bir performans da gösterdi. Benim kişisel notum 10 üzerinden 10 olur” dedi.

“İHA BİLE KALDIRAMAZDIK”

Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarının Rusya’nın desteği sayesinde yapıldığını söyleyen Başdanışman Çevik, “Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab’a, Afrin’e girmeyi insansız hava aracı bile kaldıramazdık” diye konuştu.

SURİYE VE IRAK’I TÜRK MÜTEAHHİTLER İNŞA EDECEK

Hakan Çelik’in “Irak ve Suriye ile aramız çok iyi değil. Hatta Suriye liderinin gitmesini istedik. Buna rağmen oranın yeniden inşaasında ihaleler alabilir miyiz?” sorusu üzerine Çevik şunları söyledi:

“Türkiye’nin inşaat kalitesi hiçbir yerde yok ve bu ülkelerin yanıbaşında. Benim aile şirketim orada inşaat yaptı. Süleymaniye Havaalanını biz yaptık. Onların istediği kalitede çimento, demir, inşaat malzemesi sadece Türkiye’de var. Irak, Musul yeniden inşa edilecek. Musul’un imarını Gazinatep mi yapar Wasshington mu? Tabii ki Gaziantep yapar” dedi.

“ERDOĞAN’IN DEHASI SURİYE’DE BİZİ MASAYA OTURTTU”

Çevik, “Suriye’de çözüm olunca, rejimin bir numara olacağını kim diyor? Kaldı ki Türkiye Afrin’de yaratılan harika olay -bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük dehası var- bu uzun vadede bizi masaya koydu. Suriye’de kim var masada. Rusya var, Suriye var, Türkiye var. Amerika eğreti oturuyor. Amerika bir bacağı kırılmış sandalyede oturuyor. YPG-PYD bir bacağı kırılmış sandalyedir” diye konuştu.

“AFRİN’DE 50 KÜSÜR ŞEHİT VERDİK AMA TÜRKİYE BÜYÜK PASTAYI ALACAK

Hakan Çelik, “İnşa sürecinde Türkiye, Suriye ve Irak’tan büyük pastayı alacak mı?” diye sordu.

Başdanışman Çevik bu soruya şöyle yanıt verdi:

“Tabi. Biz zamanında Irak’ta olsaydık çok daha fazla söz sahibi olacaktık. Suriye’de biz daha güçlüyüz. Her şeyimizle oradayız. Orada iki büyük kazancımız var. Mehmetçiğimizin büyük kahramanlığı ve özverisi iki tane önemli olay yaptı. Bir bizi Suriye’ye güçlü bir şekilde sokarak, geleceğemizi kurtardılar. Allah razı olsun şehitlerimiz ve gazilerimiz. Ama bakın 56 tane şehidimiz var, şimdi arttı 2 tane daha girdi. Bu şehitlerimiz, 50 küsur şehit var, eğer biz o şehitleri vermeseydik, Afrin’e girmeseydik, PKK’nın oradaki varlığı belki ileride bize Türkiye içinde 1000 şehide mal oalcaktı. Onların kendilerini feda etmeleri, belki 1000 kişiyi belki daha fazlasını kurtardı. Ben çok gururluyum.”

Cumhuriyet

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?