‘Erdoğan’ın 'Gollum'lu fotoğrafını yayınlamıştı. O doktor hakkında karar verildi. - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

‘Erdoğan’ın ‘Gollum’lu fotoğrafını yayınlamıştı. O doktor hakkında karar verildi.

‘Erdoğan’ın ‘Gollum’lu fotoğrafını yayınlamıştı. O doktor hakkında karar verildi.
Yorum Yap

‘Erdoğan’a hakaret’te bugün: ‘Erdoğan’ı Gollum’a benzetmişti. O doktor beraat etti.

Facebook hesabından ‘Yüzüklerin Efendisi’nin unutulmaz karakteri Gollum ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı bir görsel içinde paylaşan doktor beraat etti.

Doktor Bilgin Çiftçi, söz konusu paylaşım nedeniyle memuriyetten men edilmiş, aile hekimliği sözleşmesi feshedilmiş ve dava haberini yapan Evrensel gazetesine de dava açılmıştı.

Ünü Türkiye’nin sınırlarını aşan ve çok sayıda yabancı gazetede haber konusu olan ‘Gollum davası’nda ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin yönetmeni Peter Jackson da topa girmek zorunda kalmıştı. Senaristlerle ortak açıklama yayınlayan Jackson, fotoğraftakinin Gollum değil, Smeagol olduğunu, onun da ‘neşeli ve tatlı bir karakter’ olarak nitelendiğini savunmuştu.

Evrensel’den Eda Yıldırım’ın haberine göre Aydın 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, Çiftçi beraat etti.

Mahkeme, fotoğrafın Ceza Muhakemesi Kanunu 223 maddesi A bendi kapsamında olduğunu, paylaşımın kanunda suç olarak tanımlanmadığını belirterek beraat kararı aldı.

Beraat kararını değerlendiren Çiftçi, “Hem adalete karşı oluşan güvensizliğin azalması hem Türk yargısının prestiji için böyle kararların olması gerekiyor.” dedi.

Çiftçi, hakkındaki ‘memuriyetten men’ kararının iptali için idare mahkemesinde devam eden davanın da bu mahkemeden çıkacak kararı beklediğini hatırlattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: