Eski CHP Milletvekili Ali Haydar Öner hayatını kaybetti.

Eski CHP Milletvekili Ali Haydar Öner hayatını kaybetti.

CHP’nin 24. dönem Isparta Milletvekili olan Ali Haydar Öner, tedavi gördüğü hastanede bu sabah vefat etti.

CHP’nin 24. dönem Isparta Milletvekili olan Ali Haydar Öner, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Öner, tedavi gördüğü hastanede bu sabah vefat etti.

Önceki dönem CHP Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı ve PM Üyesi Gökhan Günaydın, Ali Haydar Öner’i şu sözlerle anlattı:

“Uzun yıllar önce, Konferans vermek için Çankırı’ya ulaştığımda, programın içinde Vali ziyareti olduğunu da gördüm. Çoğu zaman aşırı sıkıcı ve hiçbir gerçek konuşma içermeyen bu tip bürokratik görüşmelerden çok hoşlandığımı söyleyemem. Canım sıkıldı, belli etmedim. Saati geldiğinde özel kalemdeydik. Tam zamanında içeri alındık. Kısa süre içinde ne denli yanıldığımı anladım. Karşımızda tüm bilindik vali kalıplarının dışında, entelektüel birikimini sıcacık sohbetiyle aktaran, içtenliği-samimiyeti hissedilen bir devlet adamı vardı. 20 dakika için programlanan ziyaret önce bir saati aştı, sonra öğle yemeğiyle tamamlandı. Artık bir dostum olmuştu: Çankırı Valisi Sayın Ali Haydar Öner..

Aradan yıllar geçti. Yaşam bizi bu kez 24’üncü dönem milletvekilleri olarak TBMM çatısı altında buluşturdu. Hem demokrasi mücadelemiz hem de birlikte yaptığımız yurt içi gezileri dostluğumuzu pekiştirdi. Samsun’da üç günlük denetim programımızın sonunda, Ünye’de, uçak saati sohbeti sıkıştırdı. Bir partilimiz, “keşke daha çok zamanınız olsaydı” dedi, hafif sitemle karışık. Sayın Vali’min yüzüne baktım, gözlerimizle anlaştık. “Uçak kaçsın, kara yoluyla gideriz” dedi, hiç tereddüt etmeden.

Giresun ziyaretimizde, daha evvel Valilik yaptığı bu kentte kendisine yönelik sevgi seli apaçık görünüyordu. 2014 seçimler için Erbaa’ya gittik, yine beraber.. uzun yıllar önce burada kaymakamlık yapmıştı ve bir caddeye “Ali Haydar Öner Caddesi” ismi verilmişti. Adı konulan caddede, binlerce yurttaşımızla birlikte, ben de o gururu paylaşarak, beraber yürüdük.

Bu sabah haberi aldım, her zamanki gibi, bir acıya daha hazırlıksız yakalanmıştık. Ömürler geçiyor. Geride kalan, bıraktığımız iz.. Şuna tanığım: Saygıdeğer Ali Haydar Öner, bulunduğu her mekanı ısıtmış, yıllar boyu unutulmayacak bir isim bırakmıştır.

Biz de O’nu unutmayacağız. Başta eşi, ailesi ve tüm CHP ailesinin başı sağ olsun. Işıklar içinde uyusun…”

Ali Haydar Öner Kimdir?

Ali Haydar Öner, 1948 yılında Kayseri-Sarız’da doğdu. İlköğrenimini Kayseri’nin Tomarza, Yahyalı ve Felâhiye ilçelerinde, orta öğrenimini parasız yatılı olarak Kayseri Lisesi’nde tamamladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bilimleri Bölümünden 1971–72 öğretim yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrası Maiyet Memurluğu’na kadar burs karşılığı olarak İçişleri Bakanlığı Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü Kadro Şubesi ile Genel Kurmay Hava Savunma Harekât Merkezi (ADOC- Air Defence Organizasion Center)’nde çalıştı.

Ali Haydar Öner, Maiyet Memurluğu’nu Giresun’da yaptı. Askerlik dönemini de kapsayan bu görev sonucunda katıldığı 57.Dönem Kaymakamlık Kursu’nu “Üstün Derecede Başarı” notu ile bitirdi. Tomarza, Orhaneli, Gercüş, Karasu, Germencik, Erbaa, Tirebolu ve Bor Kaymakamlıklarında bulundu. Gercüş Kaymakamlığı sırasında Gercüş ve Hasankeyf Belediye Başkanlıklarını, Karasu Kaymakamlığı sırasında da Karasu Belediye Başkanlığı görevlerini üstlendi.

1993–2000 yılları arasında Bayburt Valisi olarak görev yapmıştı. Giresun Valiliği ardından 17 Haziran 2004 tarihinde Çankırı Valiliği yaptı. Isparta Valiliği görevinden, 16 Aralık 2010 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kırklareli Valiliği görevine atanan Vali Öner, 07 Ocak 2011 tarihinde görevine başlamıştı.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: