Son Dakika Haberler

Eski Pentagon yetkilisi Rubin: “Kan gölüne başkanlık edecek”

Eski Pentagon yetkilisi Rubin: “Kan gölüne başkanlık edecek”
Yorum Yap

Eski Pentagon yetkilisi Rubin: “Bir Türk rönesansına değil, kan gölüne başkanlık edecek.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yorumlarıyla sık sık gündeme gelen eski Pentagon yetkilisi ve American Enterprise Institute yazarı Michael Rubin, referandum sonucu değerlendirdiği yazısında, “bölünecek ve kan gölüne dönüşecek bir Türkiye” tablosu yorumluyor.
 

Referandumun ardından ne yazacağı merak edilen eski Pentagon yetkilisi ve American Enterprise Institute yazarı Michael Rubin, referandum sonucuyla ilgili ilk analizini Washington Examiner için kaleme aldı.

OdaTV’den Şivan Okçuoğlu’nun haberine göre, Erdoğan’ın başkanlığı, Türkiye için büyük değişimlerin habercisi, ancak bu değişimler olumlu değil, daha ziyade bölünecek ve kan gölüne dönüşecek bir Türkiye tablosunu işaret ediyor.

Darbeyi önceden bilmesi ile Türk kamuoyunda tanınan bir isim haline gelen Rubin’in analizine göre, referandum sonucunda yaşanan en gerçek değişiklik, ‘Türkiye’de yönetim biçiminin değişerek esasen bir diktatörlük kurulmuş olması’.

Seçim saatleri boyunca çeşitli videolarda usulsüzlükler olduğunun gözlendiğini belirten Rubin, HDP seçmeninin ağırlıklı olduğu yerlerde AGİT gözlemcilerinin sandık başından uzaklaştırılmaları, YSK’nın sandıklar açılmaya başladıktan 1 saat sonra ani bir kural değişikliğine gitmesi ve CHP’nin itiraz ettiği 2.5 milyon oy konusuna da değindi.

 

‘HAYIR OYU VERENLER, ERDOĞAN’IN DİKTATÖRLÜĞÜNÜ KABUL ETMEYECEK’

Rubin, ‘Erdoğan’ın zafer ilan etmesinden daha önemli olan şeyin, Türkiye’nin tehlikeli bir şekilde bölünmüşlük tablosu vermesi’ olduğunu ifade ediyor. Referandumda ‘Hayır’ oyu verenlerin ‘Erdoğan’ın diktatörlüğünü ve yeni yönetim şeklini’ kabul etmeyeceklerini ifade eden Rubin, bu sebeple şiddetin hızla tırmanabileceğini iddia ediyor.

Rubin, polis baskısının azalması olasılığında sokak çatışmalarının fitilinin ateşlenebileceği söylerken, düzenlenen ‘temizlik operasyonu’ ile gücünü yitiren TSK’nın, Güneydoğu’da ayaklanma olasılığı bulunan Kürtlere karşı gelmeye gücünün yetmeyeceği ve Türkiye’nin bu bölgeyi etkin biçimde kaybedeceği öngörüsünde bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)