Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz / Tülay Yıldırım EDE

EŞKİYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ

Gün be gün sorguluyoruz her birimiz bu devri. Öyle bir zamandayız ki; sussanız olmuyor, susmasanız duyulmuyor, duyulsa da sesiniz menfaati zedelenenler için tehdit unsuru sayılıyor.

Siyasiler bu topraklardan “Özgürlükler Ülkesi” diye bahsederken, bizler sürekli özgürlük imtihanlarından geçiyoruz. Bu imtihanlar zaman zaman sözde yasal çerçevede, bazen de yasal kılıfa bürünmüş eşkiyalarca yapılıyor. Dün bunun örneklerinden birini yaşadık. Sabah 5-6 civarları Leyl Ekim (Mine Kaynak) adlı bir dostumuz sivil polislerce bir arabaya alındı. Arandığı ve emniyete götürülerek ifadesi alınacağı gerekçesiyle. Leyl ifade vermek adına bindi arabaya. Ancak bize haber ulaştığında, hiçbir emniyette bulamadık Leyl’i. Kimlerin hangi gerekçeyle onu aldığı ve nereye götürdüğü bilgisine ulaşamadık tüm çabalarımıza rağmen. Bazı avukat arkadaşlar, Leyl’in gözaltına alındığını ve dosyasında gizlilik kararı olduğu için 24 saat bilgi verilmeyeceğini söyledi. Bizler de bunun üzerine yoğunlaştık. Fakat gözaltına alınan kişinin ailesine emniyetçe mutlaka haber verilmesi gerekirken, Leyl’in ailesinden herhangi birisi aranmadı buna dair. Üstelik, emniyet merkezleri de hiçbir emniyette olmadığı bilgisini verdi bizlere.

Aradan saatler geçtikten sonra, saat 14:00 civarı ulaştık kendisine. Olayı anlattı bize. Sabah 5-6 civarı sivil polislerce emniyette ifadesi alınacağı gerekçesiyle sivil bir arabaya alınmak istenmiş. Sivil polis olduğunu iddia eden kişiler önce kimliklerini göstermemişler. Arkadaşımızın ısrarı üzerine kimlik gösterince o da arabaya binmiş ama herhangi bir emniyete götürülmemiş. Öğlen 12:00 – 13:00 sularına kadar arabada tutulmuş. Araba sürekli seyir halindeymiş. Birçok hakarete, tehdide, aşağılamaya, sözsel ve fiziksel tacize maruz bırakılmış. Bağırmaktan arkadaşımızın sesi kısılmış. Psikolojik şiddete ve tacize uğramış fazlaca. Arkadaşımız, ya kendisini emniyete götürerek adam gibi ifadesinin alınmasını ya da kendisini bırakmalarını söylemiş. Ancak bunu dikkate bile almamışlar. Bir ara arabanın kapısını açıp arabadan atlamaya kalkmış ama engel olmuşlar. Leyl; alındığından tüm arkadaşlarının, basının, İnsan Hakları Derneğinin ve yüzlerce insanın haberdar olduğunu, hepsinin ayaklandığını ve bunu yanlarına bırakmayacaklarını belirtmiş. Onlar da akabinde Kadıköy’de bir yerde arabadan atmışlar onu.

Elbette kafamızda bir sürü soru işareti oluştu ve doğal olarak öfkeyle dolduk hepimiz.

Birincisi; bu kişiler polisiz yalanını söyleyen şehir eşkiyaları mıdır, eğer öyleyse dertleri nedir ve bunlar şehir eşkiyalığı yapabiliyorsa, güvenlik güçleri nerededir?

İkincisi; gerçekten polislerse, yaptıkları yine de eşkiyalık ve kanuna aykırı değil midir?

Üçüncüsü; bizler neden yanlış yönlendirildik gözaltına alındığına dair ve kimdir bizleri yanlış yönlendiren?

Dördüncüsü; eğer emniyet ise bunları yapan, kişinin kanuni hakları neden yok sayılıp bu tarz bir işkence yapılmıştır ve yapılan işkencenin gerekçesi/yasal dayanağı nedir?

Beşincisi; emniyet şimdi de eşkiyalığa mı soyundu ve hal böyleyse, güvenlik güçleri denen merciye nasıl güveneceğiz başımız sıkıştığında?

Leyl Ekim alıkonulduğu sırada İnsan Hakları Derneği avukatlarıyla bağlantı içerisindeydik. Onlar da konuya dair ellerinden geleni yaptılar. Özellikle avukat Leman Yurtsever bu olayın yakın takipçisiydi. Alıkonulma anında. Tüm imkanlarıyla Leyl’e ulaşma noktasında bizimleydiler.

Bugün; Av. Eren Keskin, Av. Leman Yurtsever ve Av. Zeynep Ceren Boztoprak ile toplantı yapıldı ve Av. Eren Keskin’in önderliğinde İstanbul Emniyetine suç duyurusu yapılması ve dava açılması hususunda adımlar atıldı. Av. Eren Keskin davayı üstlendi ve Leyl’in haklarını savunmak adına gerekeni yapacak.

İHD avukatları, OHAL ile birlikte bu tarz usulsüz gözaltı ve sözde korkutma/sindirme olaylarının arttığını, daha önce de bu tarz vakalarla karşılaştıklarını, yasal bir zemini olmasa da yasalmışcasına güvenlik görevlilerinin insanları bu şekilde alıkoyma hakkını kendilerinde bulduklarını belirtti.

OHAL sürecinin bizleri güvenlik içersinde tutması gerekmiyor muydu?

Bu süreçte, herkes emniyette olmayacak mıydı?

Emniyet ne zamandan beri eşkiyalık yapar oldu?

Bunca faili meçhul cinayet ve faili meçhul zulüm yetmedi mi bu ülkeye?

Madem özgürlükler ülkesidir bahsedilen, biz mi göremiyoruz özgürlüğe ve güvenli bir hayata giden yolu?

Leyl Ekim; insanlar, adalet, eşitlik, halkların kardeşliği için yıllarını adamış bir insan hakları aktivisti, basın emekçisidir ve bu yolda bedel de ödemiştir. Birçok kişinin gönlüne dokunmuş ender rastlanan şahsiyetlerdendir. İnsanlığı ve mücadelesi noktasında ona ödül verilmesi gerekirken, tam tersi bu tarz bir işkenceye maruz bırakılması devletin bir ayıbıdır!

Bizler bu olayın peşini bırakmayacağız.

Leyl Ekim’e yapılan bu hukuksuz eylemin hesabını mutlaka soracağız.

İster polis olsun ister sivil, kimsenin kanunen eşkiyalık yapma hakkı yoktur ve buna yeltenen de yasal olarak cezalandırılmalıdır!

Yasal olarak yapılması gereken her şey yapılacak ve Leyl’e ya da onun gibi bu tarz şeylere maruz bırakılan kişilere yapılanlar, yapanların yanına kâr kalmayacaktır!

Öncelikle sevgili dostum Leyl Ekim’e geçmiş olsun diyorum. Tüm yaşanılanlara rağmen sağ sağlim aramızda olmasından dolayı oldukça mutluyum. Sonrasında bu süreçte desteğini esirgemeyen tüm dostlara ve özellikle İnsan Hakları Derneği avukatlarına sonsuz teşekkürlerimi yolluyorum.

Daha güçlü bir şekilde, daha dirençle yola devam…

Tülay Yıldırım EDE


Tülay Yıldırım EDE Kimdir?

Selçuk üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü mezunu.

Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir.

2008 yılından bu yana gazetecilik yapıyor.

Yeni Marmara Gazetesi, Bölgede Değişim Gazetesi, Yerel Gaste’de köşe yazarlığı ve araştırmacı gazeteci konumunda görev aldı.

Yazıları yerli/yabancı dergi ve sitelerde yayımlandı.

Basılmış bir kitabı ile biri şiir kitabı olmak üzere basıma hazır iki kitabı bulunmaktadır.

Ab-ı Hayat, İştiraki, Devrim, Sosyal Adalet dergilerinde çalışmaları yer almıştır.

Birçok sitede editörlük yaptı.

Uzun yıllardır aktif olarak din, dil, ırk ayırt etmeksizin gerek maddi gerekse manevi olarak ezilenler, mazlumlar, ihtiyaç sahipleri için mücadele etmektedir. Türkiye’deki Afrikalılar, sokak çocukları, evsizler, Suriyeli göçmenler, Ezidiler, translar, zorla fuhuş yaptırılan seks işçileri vs ile adalet ve özgürlük noktasında haksızlığa uğrayan tüm insanlar için.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?