Eylül’de yalnızca şiir yazılsın artık / Dilek FİDAN - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Eylül’de yalnızca şiir yazılsın artık / Dilek FİDAN

Eylül’de yalnızca şiir yazılsın artık / Dilek FİDAN
Okunma : Yorum Yap

Eylül’de yalnızca şiir yazılsın artık

Eylül ve Leyla…

Eylül güzdeki hüzündür. Sevda, şiir, burukluk ayıdır. Şimdiyse bir utanç çağı Eylül.

İnsanoğlu karmaşık ruhludur; samimidir, öfkelidir, neşelidir, kırıcıdır, mutluluk dağıtandır, mutsuzluk verendir. Aydınlığıyla karanlığıyla, bilgeliğiyle cehaletiyle kabul görülesi ya da dışlanası bir varlıktır en fazla. Peki bir insan, kullanmasa da aklıyla, işlemese de mantığıyla nasıl ve niçin bu kadar caniliğe yenik düşebiliyor?

Halka ‘öfke kontrolsüzlüğü’ gibi bilimsel terimlerle yumuşatılarak gösterilen ‘pedofili’ dünyayla nasıl barışık yaşayabiliyor? Hiç mi bir ihtiyardan tatlı bir nasihat almamış bunlar, hiç mi bir türkünün hikayesini merak etmemişler, şaşmamışlar mı bir güzelliğe, yokluğun sonundaki varlığa hiç şükran duyup hiç mi başka birinin yarasına ağlamamışlar? Vahşet dürtülerinin mengenesinde sıkışırken hiç mi vazgeçmemişler?

“Anne dünyada neden kötü insanlar var” diye soran yavruma bugün ne cevap verirdim duysaydı bunları? Peki ya yarın? Verilen ceza sana bana ağır gelir. Sen ben sorgular, eğilir, ezilir, bükülürüz. Bu aşağılıklar için alelade bir zaman kaybı bile değil içerde geçen vakit belki. Cezanın vuruculuğu, yıkıcılığı bunlara sökmez ki. Şuur yok zira. İdam bize bir nebze tesellidir de bunlar için ağrısız, sancısız, sırtlarında yarasız bir yok oluş olmasın bir de…

Şu ahir ömrümde, yüreğimde yavru bir serçe gibi çırpınan anneliği yaşamayı durmaksızın tattıysam anlarım. İyi anlarım. Eylül’lere bölünür artık ömrüm her Eylül. Çok duydunuz evet ama lütfen bir şeyler yapılsın. Leyla, çöldeki efsaneyle anılsın yalnızca; Eylül’de yalnızca şiir yazılsın artık.

Dilek FİDAN


Dilek FİDAN Kimdir?
1892 Kırşehir doğumlu. Üniversiteye kadar ailesiyle birlikte Manisa- Soma’da yaşayan Dilek FİDAN, üniversiteyi kazanarak Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğini bitirdi.
Evli ve bir erkek çocuk sahibi olan Dilek’in ilk görev yeri Tunceli’dir. Dilek halen Kocaeli’de bir lisede öğretmenlik mesleğini sürdürmektedir.
Yazmayı çok seven Dilek, “Türkülere tutkum toprak kökenli belki.” diyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: