Ezidi katliamının yıl dönümünde kimler, neler söyledi?

Ezidi katliamının yıl dönümünde kimler, neler söyledi?

IŞİD’in 2014’te Irak’ın Musul kenti yakınlarındaki Şengal bölgesine ve Ezidi yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda binlerce kişi öldürüldü, 6 binden fazla kadın ve çocuk esir alındı.

Katliamın yıl dönümünde birçok yerde Ezidiler için eş zamanlı sessizlik eylemi yapılırken sosyal medya hesaplarından katliamı lanetleyenler de oldu.

Kimler, neler söyledi?

Ferhat Tunç

Bugün günlerden 3 Ağustos… Şengal Êzidî’lerinin yaşadığı o büyük trajedinin 4. yıl dönümü. Êzidî halkının yaşadığı dram, 21. yüzyılın en büyük utancıdır. Katil, barbar IŞİD zihniyetini ve bu zihniyete destek sunanları lanetliyorum. Êzidî halkının bu büyük acısını yürekten paylaşıyorum…

Ferhat Tunç

Behçet Yıldırım-Eski HDP Milletvekili

Yeryüzündeki tüm katliam ve soykırımları nefretle kınıyorum

Behçet Yıldırım-Eski HDP Milletvekili

Dilan Dirayet Taşdemir-HDP Milletvekili

Binlerce Ezidi’nin öldürüldüğü, kadınların barbar IŞİD tarafından esir alındığı Şengal Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde… Bu görüntüleri asla unutmayacak, katillerden ve ortaklarından hesap soruncaya kadar mücadele edeceğiz…

Dilan Dirayet Taşdemir-HDP Milletvekili

Gazeteci Ali Haydar Çelebi

IŞİD 3 Ağustos 2014’te yaklaşık 5 bin Ezidi’yi katletti, binlerce kadını ve çocuğu esir almıştı.
Ezidi katliamının 4. yılında yaşamını kaybedenleri saygıyla anıyorum.

Ali Haydar Çelebi

Batman Milletvekili Feleknas Uca

Yaralarını sarmaya ve Şengal’i yeniden inşa etmeye çalışan Êzidîler yaşadıkları bu soykırıma rağmen başını eğmemiştir. Bugün Şengalliler bir yandan çadırlarda yaşarken bir yandan kendilerini savunma gayreti göstermektedir. Bizler ise Şengal’de yaşanan soykırımın unutulmaması için çaba gösteriyoruz. Şengal’de yaşanan katliam, Suriye ve Irak’ın taraf olduğu 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşmesi’nin 2. Maddesine göre bir soykırımdır. Kadim Êzidî toplumunun kutsal topraklarını barındıran ülkelerden biri olan Türkiye de, Êzidîleri AFAD kamplarında barındırmanın samimiyet göstergesi olarak Şengal’de yaşananları ‘soykırım’ olarak tanımalı, Êzidî halkının maruz kaldığı, katliam, etnik temizlik, tehcir sebebiyle 3 Ağustos gününü Êzidî Soykırım Günü olarak kabul etmelidir.

Batman Milletvekili Feleknas Uca

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz
HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz

21. Yüzyılda yaşanılan katliam Kürt Ezidi halkının yaşadığı ilk katliam değildi. Daha üç gün önce Başur’da yaşanılan katliamı, Kürtlerin diri diri toprağa gömüldükleri katliamı lanetlerken bugün yine Kürtlerin uğradığı başka bir kırımı ve katliamı anmak yüreğimizi sızlatıyor.

Ezidi Kürtler hem etnik hem de dini kimliklerinden dolayı 73 defa katliama maruz kaldılar. Ancak bu kez farklı bir durum yaşandı. Sığınabilecekleri dağları ve bu dağların çocukları vardı. Kürt güçleri seri bir müdahale ile çok daha büyük katliamların önüne geçti ve Ezidi halkını öz savunma ve öz yönetim konusunda örgütledi.

%d blogcu bunu beğendi: